Farklı beklentileri farklı şekillerde karşılayan bankalar özellikle, esnek ve piyasa koşullarına adapte olabilen bu tip hesaplar ile özel ve farklı alternatifleri sunmak isterler.
dönüşümlü mevduat hesabı değişken piyasa koşullarında banka müşterilerine büyük avantajlar sağlamaktadır.

Dönüşümlü Mevduat Hesabı Hakkında Bilgiler

İçindekiler

Dönüşümlü Mevduat Hesabı Hakkında Bilgiler

Bankalar farklı uygulamalar ile sizlerin birikimlerini kendi portföylerinde değerlendirmek isterler. Bu neden ile esnek hesaplar ve dönüşümlü hesaplar gibi uygulamalar ile harika alternatifleri sizlere sunarlar.

Özellikle dönüşümlü mevduat hesabı değişken piyasa koşullarında banka müşterilerine büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu özel hesap sistemi vadeli hesaplar için geçerli olup, vadeli paranız üzerinde farklı döviz cinslerinde işlemler yapabilmenize olanak tanımaktadır.

Farklı beklentileri farklı şekillerde karşılayan bankalar özellikle, esnek ve piyasa koşullarına adapte olabilen bu tip hesaplar ile özel ve farklı alternatifleri sunmak isterler. Bu tip hesaplara en güzel hesap dönüşümlü mevduat hesabı gösterilebilir.

Türk Lirası cinsinden yatırdığınız ve 60 gün vadeli olarak belirlediğiniz hesap üzerinde normal şartlarda oynama yaptığınızda, vadesi bozulur ve faizi yanar. Ancak bu tip bir hesap açtığınızda vadesi içindeyken, düşüş gösteren bir başka dövize beklenti ile değişim yapabilirsiniz. Dövizin düştüğü ve ileride yükseleceğini tahmin ettiğiniz durumlarda hemen vadeli hesabınızdaki parayı istediğiniz dövize çevirerek, ona uygulanan vade oranından kazanmaya devam edersiniz. Bu şekilde vade bozulmadan çift yönlü bir kazanç sağlarsınız.

Bu işlemi bir örnek ile anlatmak istersek; 1000 TL bakiyeli bir vadeli hesabınız olduğunu düşünün. Vade başlangıcından 15 gün sonra, dolarda ciddi bir düşüş oluştu ve siz bunun geçici olduğunu düşünüyorsunuz. Ancak paranız vadeli hesapta olduğu için bozduğunuzda zarar edeceğinizin farkındasınız. İşte bu gibi durumlarda dönüşümlü mevduat hesabı açtırmış olursanız, paranızdan istediğiniz kadarı ya da tamamı ile dolar alıp, kalan vadeyi ya da istediğiniz zamana kadar dolar olarak durmasını sağlayabilirsiniz. Bu tip bir durumda dolar vadesine göre faiz oranı işlerken, dolar yükseldiğinde dilediğiniz zaman bozdurup yeniden TL olarak vadede kalmaya devam edebilirsiniz. Bu da faiz olarak getiri getiren birikimlerinizin aynı zamanda dolarda ki dalgalanmalar sırasında da kazanmasını sağlayacaktır.

 

About admin

İlginizi Çekebilir

Sıfır Faizli Konut Kredisi veren bankalar 2019

Sıfır Faizli Konut Kredisi veren bankalar 2019

Bu konuda bazı enteresan bilgiler paylaşacağız. Ama ondan hemen şunu belirtelim. Türkiye’de şu an için …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir