Konut Kredisi Faiz Oranları Düşüyor
Konut Kredisi Faiz Oranları Düşüyor

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşüyor

İçindekiler

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşüyor

Son günlerde bankaların konut kredisi faizlerini peş peşe düşürdüklerini görmekteyiz. Bu nedenle konut kredisi başvurusu yapacak olanların piyasadaki gelişmeleri dikkatle takip etmeleri gerekiyor. Konut Kredisi Faiz Oranları çoğu bankada yüzde 2’nin altına indi. Tüm masrafları hesaplayarak en uygun krediyi seçmek size kalmış.

2018 Senesinde aylık yüzde 3.5’lara kadar yükselerek vatandaşın konut sahibi olmasını zorlaştıran ev kredisi faiz oranları hemen tüm bankalarda düşüşe başlayınca konut almanın zamanı geldi mi diye düşünenlerdenseniz yazının devamını dikkatle okumanızı öneririz.

Bankaların uyguladıkları, konut kredisi faiz oranlarının düşmeye başlaması doğal olarak ev almak isteyen vatandaşları cezbetmektedir. Ancak ev almak isteyenlerin, satın almak istedikleri evin fiyatının belli bir kısmını tamamladıktan sonra bankaya kredi başvurusunda bulunmalarını tavsiye ederiz. Zira evin tüm fiyatının kredi ile finanse edilmesi yüklü taksit ödemeleri gerektirecektir. Bu nedenle belli bir meblağın tamamlanmasından sonra banka kredisine müracaat etmek akıllıca olacaktır.

Diğer taraftan ev fiyatlarının ciddi ölçüde düşüş göstermesi konut sahibi olmak isteyenler için cazip alım fırsatları doğurmaktadır. Belki bir müddet daha birikmiş tasarrufların hala yüksek seviyelerde bulunan vadeli banka mevduatı olarak değerlendirilmesi faydalı olabilir. Nakit ihtiyacı içinde olan müteahhitlerin konut fiyatlarında yaptıkları indirimlerin bir müddet daha devam etmesi olası.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, birikmiş konut stoklarının sonuna gelinmiş olması ihtimali ve artan inşaat maliyetleri sebebiyle konut fiyatlarının da ilk fırsatta yükselmeye başlama ihtimali.

31 Mart 2019 tarihinden itibaren tapu harcı indirim avantajının sonlanabileceğine dikkat çekmek isteriz. Uygulanan tapu harcı indirimi, satın almak istediğiniz konutun toplam maliyeti içerisinde ne kadar yer tutuyor mutlaka dikkatle incelemenizi öneririz.

Özellikle “Sıfır Konut” alacak olanları ilgilendiren bir diğer husus ise KDV indirim avantajı. Sıfır Konut alım satımında uygulanan KDV şu anda % 8 iken, öğrendiğimiz kadarıyla 31 Marttan itibaren % 18 olarak uygulanmaya başlayacak. Satın alacağınız konutun toplam maliyetinin hesaplanmasında üzerinde dikkatle düşünülmesi gereken bir konu olduğunu belirtmek isteriz.

Yakın zamanda kişinin satış beyanı yerine getirilecek olan, gerçek beyan sistemi de konut maliyeti üzerinde ciddi bir artış oluşturabilir. Bu konunun da gözden uzak tutulmaması gerekir.

Biraz da bankaların uyguladıkları konut kredisi faiz oranları hakkında bilgi verelim:

Akbank uyguladığı konut kredisi faiz oranını % 1,81 olarak belirledi.

Kira öder gibi ödeme yaparak ev sahibi olmak isteyenler için Akbank çeşitli konut kredisi paketleri hazırlamış. Bunu başka bir yazıda detaylandırmak isteriz.

Genel olarak özetlemek gerekirse Akbank, 10 yıla kadar vadede konut kredisi başvurusu kabul etmektedir. Toplam kredi maliyetini hesaplarken dikkat etmeniz gereken konular şöyle: Kredi tutarının binde 5’i kadar Kredi Tahsis Ücreti, Taşınır Taşınmaz Rehin ücreti ve Ekspertiz ücreti. Konut sigortası ve DASK yapılması gerekliliğini unutmamak gerekir. Son olarak kredili müşterinin özeline göre değişiklik gösteren Kredi Hayat Sigortası kredi tahsis şartları arasında.

Son zamanlara da dikkat çekici bir atılım içinde bulunan Kuveyt Türk ise 5 yıla kadar olan konut kredisi faiz oranını % 1,69, 10 yıla kadar olan faiz oranını % 1,74 olarak değiştirdi.

En dikkat çekici konut kredisi faiz oranları ise 10 yıla kadar olan vadede % 1.65 ile Halkbank tarafından bildirildi.

Konut kredisi müracaatında bulunacakların yukarıda bahsettiğimiz konulara dikkat ederek, gereken hesaplamaları yapmalarını öneririz.

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir