Sıfır Faizli Konut Kredisi veren bankalar 2019

Bu konuda bazı enteresan bilgiler paylaşacağız. Ama ondan hemen şunu belirtelim. Türkiye’de şu an için Sıfır Faizli Konut Kredisi veren bankalar 2019 için bulunmamaktadır.

İçindekiler

Bazı katılım bankaları haram-helal konseptinde sıfır faizli konut kredisi verdiğini iddia etse bile, detaya indiğiniz zaman, aslında katılım payı olarak adlandırılan faizlerin bindirildiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

Bu konuyu farklı bir başlıkta daha detaylı konuşabiliriz. Gelelim devlet ve özet bankaların konut kredisi faiz oranlarına. Şu an için %1.54 ile %2.50 arasında değişen güncel faizler geçerlidir. Faiz oranları, talep edilen kredi miktarına ve vade sayısına göre değişmektedir. Ve elbette ödenen peşinat miktarı da faiz oranlarını esnetebilmektedir.

Sıfır Faizli Konut Kredisi veren bankalar 2019
Sıfır Faizli Konut Kredisi veren bankalar 2019

Düşük faizli konut kredisi

En düşük faizli konut kredisi, Haziran 2019 itibari ile INGbank tarafından verilmektedir ( %1.54). Bunu sırasıyla Ziraat Bankası, Halk Bankası, TEB ve Yapı Kredi Bankası izliyor. Bu hesaplamayı yaparken 100.000 TL kredi üzerinden 120 ay vade olarak belirledik. Kredi miktarı ve vade sayısı değiştikçe, listede sıralama değişebilmektedir. Faiz oranlarının değişmesi ve esnekliği, krediyi talep eden kişinin finansal statüsü, kredi puanı, ödeyeceği peşinat tutarı ve vade sayısına bağlıdır. Ama yine de geçerli faiz oranlarında çok fazla oynama yapılamamaktadır. Açıkçası şu sıralar kredi kullanmak için pek uygun bir zaman değil. Konut sahibi olmak için kredi almak istiyorsanız, bir süre beklemenizde fayda vardır.

Konut kredisi faiz oranları 2019

Haziran ayında sadece konut kredilerinde değil, diğer tüm kredi paketlerinin faiz oranlarında büyük bir artış oldu. Konut kredisi faiz oranları deyim yerindeyse uçuşa geçmiş durumda. %1.54 ile başlayan oranlar, %2.50’ye kadar çıkabilmektedir. 2 yıl önce bu zamanlar, konut kredisi faiz oranlarının %0.90 civarında olduğunu düşünürsek, şu an geçerli olan oranların gerçekten astronomik düzeyde olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Yani aldığınız kredinin nerdeyse iki katını faiz olarak bankaya geri ödüyorsunuz. 1 ev yerine, 2 ev parası ödemiş oluyorsunuz. O yüzden konut kredisi kullanırken, 2 kere düşünmenizi tavsiye ediyoruz.

Konut kredisi başvuru şartları

Bankaların konut kredisi talebinde bulunan kişilerden istediği belgeler, hemen hemen aynıdır. Bazı istisna durumlarda, sizden ek bazı belgeler talep edilebilir. ( Konut kredisi başvururu yaparken dikkat edilmesi gerekn konuları açıklamay çalıştığımız yazımıza şu => https://www.kredionayi.com/konut-kredisinde-dikkat-edilmesi-gerekenler.html bağlantıdan ulaşabilirsiniz) Konut kredisi başvuru şartları statünüze göre değişebilir. Özel sektörde çalışıyorsanız maaş bordrosu, Sgk dökümü, ikamet belgesi, iş yeri imza sirküsü, tapu fotokopisi, varsa ek gelir belgesi istenir. Devlet ve kamuda çalışanlardan ise maaş bordrosu, ikamet belgesi, tapu fotokopisi, varsa ek gelir belgesi istenir. Emeklilerden emekli aylık dökümü, ikamet belgesi, tapu fotokopisi, varsa ek gelir belgesi ve ticaret yapan işyeri sahiplerinden ise vergi levhası, imza sirküleri, oda kayıt belgesi, bilanço ve gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi ve tapu fotokopisi talep edilir.

About admin

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir