Kara Listeden Nasıl Çıkarız
Sicili kötü olan bireylerin ilk sorunu kara listeden çıkmak olacaktır.

Kara Listeden Nasıl Çıkarız?

Kara Listeden Nasıl Çıkarız?

Bankalar sizlere sürekli hizmet vermek için çevrenizde dolaşsalar da iş ciddiye bindiğinde siz onların peşinden koşmaya başlarsınız.

Ticari hayatınız, kredi geçmişleriniz ve kredi kartı ödemeleriniz bankalar için oldukça önemlidir. Bu neden ile bankalarda verecekleri paraların geri dönüşünü garanti altına almak için bazı yöntemler kullanırlar.

Sicili kötü olan bireylerin ilk sorunu kara listeden çıkmak olacaktır. Merkez bankası ve bankaların kayıtlarında sorunlu müşteri olarak göründüğünüzden bir çok banka size para vermek istemeyecektir. Bunun nedeni genellikle önceden olan kötü ödeme alışkanlıklarınızdır.

Bu veriler genellikle merkez bankası ve ilgili bankaların kayıtlarında saklanırlar. Yasal takibe düşen tüm borçlar bu listede adınızın olmasına ve bankalar tarafından kredi verilmesi riskli grup içinde yer alırsınız. Kara listeden çıkmak aslında teknik bir terimdir. Genel olarak yasal süreç sonlandıktan, borcunuzu ödedikten 5 yıl sonrasında bu listelerden adınız kaldırılacaktır. Ancak yine de bankaların kayıtlarına göre sorun yaşanan müşteri konumuz devam ettiğinden kredi notunuz düşük olarak değerlendirilecek , kesinlikle riskli müşteri olarak görülecek ve kredi onay işlemlerinizde pürüzler yaşayabileceksiniz. Bu tip sıkıntılar yaşanmadan daha ilk başta müdahale etmek ve düzenli bir ödeme alışkanlığı edinmek en iyisidir.

Zaman içinde farklı nedenlerden dolayı yaşadığınız maddi iniş çıkışlar bankalar ile sıkıntılar yaşamanıza neden olabilir. Bu etkili sorunlar kredilerinizi düzenli ödeyemediğinizde ve kredi kartlarınızı kapatmadığınızda yaşanırlar. Bu durumlarda da kara listeden çıkmak biraz zaman alacaktır. Özellikle yasal takip tam olarak bittiğinde, dosya harç ve masraflarını ödeyerek açık olan dosyanızı kapatabilirsiniz. Tüm bu işlemlerin ardından ise bankaların sizin bu suçunuzu unutana kadar bir müddet onlar ile kredi işlemleri yapamazsınız. Bu genellikle 5 yıl sürer ve 5 yıl sonrasından merkez bankası isminizi yer alan kara listesinde çıkartacaktır.

About admin

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir