Aidatsız kredi kartı veren bankalar 2019

Genel olarak baktığımızda; bankadan hizmet aldığınız zaman bu hizmetin karşılığında bir miktar hizmet ücreti ödemek ilk bakışta normal gelebilir. Bunda hemfikiriz. Ama kredi kartı aidatları, bir çok tüketici tarafından oldukça yüksek bulunmakta ve bütçeyi zorlamaktadır.

İçindekiler

400 liraya kadar çıkabilen bu senelik aidat ücretleri yüzünden, genellikle aidatsız kredi kartı veren bankalar tercih edilmektedir.

Özellikle son 5 yılda bu bankaların sayısı hızla artmaya başladı. İşte bu bankalardan bazıları:

  • Yapı Kredi Bankası – World Eko Kart
  • Türkiye İş Bankası – Maximum Aidatsız Kredi Kartı
  • Garanti Bankası – Bonus Flexi
  • Kuveyttürk – Sağlam Kart
  • Akbank – Free Kart
  • HSBC – Concept Kart
  • Odeabank – Bank’O’CardQNB
  • QNB Finansbank: CardFinansFix
  • Enpara Kredi Kartı
Aidatsız kredi kartı veren bankalar 2019
Aidatsız kredi kartı veren bankalar 2019

Kredi Kartı Aidatı Nedir?

Yasal olarak bankalara tanınan ve verdikleri hizmet karşılığında tüketiciden tahsil edilen, senelik kart ücretidir. Bu ücretler standart değildir ve bankadan bankaya değişmektedir. Örneğin öğrenci kredi kartlarında daha düşüktür. Bankada maaş hesabı olan kişilerden bazen tahsil edilmese de, genel olarak herkesten mutlaka tahsil edilmektedir. Enpara ve Kuveyttürk başta olmak üzere, birçok banka aidatsız kredi kartı veren bankalar arasına girmeye başladı. Geçmiş dönemde alınan yargı kararları, bu ücretlerin tamamen yasal ve alınabilir olduğuna karar verdi. O yüzden başvurulan tüketici mahkemelerinde artık geri ödeme konusunda olumsuz karar alınmaktadır.

Kredi kartı yıllık ücretleri

32 liradan başlayan ve 400 liraya kadar çıkabilen ( Amerikan Express kartlarında ) yüksek kredi kartı aidatları nedeniyle, aidatsız kredi kartı veren bankalar tüketicilerin gözünde her zaman ilk tercih sebebidir. Senelik kart ücretleri gerçekten çok astronomik ve yüksektir. Yıl sonu hesap ekstresine yansıyan bu ücretler, bazen 2 eşit taksitle tahsil edilmektedir. Bazı kredi kartları ise aylık olarak tahsilat yapmaktadır. Ama genel olarak tek sefere mahsus alınmaktadır. Bazı tüketiciler bu ücretleri iptal ettirme yolunu arasalar da, bu tamamen banka ile ilişkinize ve bankanın inisiyatifine bağlıdır. Bunun yanı sıra hukuki yollardan da hakkınızı aramanız mümkündür.

Kredi Kartı Aidatı İptal Ettirilebilir mi?

Bundan birkaç yıl öncesine kadar yüzbinlerce tüketici, kredi kartı aidatlarını geri almak için yasal yollardan haklarını aramaya başladı. İlk etapta tüketici mahkemeleri tüketici lehinde karar alsa da, Yargıtay tarafından verilen kararda, bankaların tahsil ettiği bu ücretlerin yasal olduğu yönündeydi. Yani kısaca bu ücretleri yargı desteği ile iptal ettiremezsiniz. Bankanız ile uzlaşma yolunu tercih etmelisiniz. Birkaç otomatik fatura ödeme verebilir veya aylık harcama sözü vererek, kredi kartı aidatı ödemeyebilirsiniz. Bu seçenekleri birçok banka müşterisine sunmaktadır. Özellikle son birkaç yıldır bankalar, tüketicilerden gelen “kartımı iptal ettiririm “ tehditlerini kesinlikle dikkate almamaktadır. Eğer böyle prosedürler ile uğraşmak istemiyorsanız, aidatsız kredi kartı veren bankalar ile çalışmalısınız. 

Kredi kartları ile alakalı daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.kredionayi.com/kategori/kredi-kartlari

About admin

İlginizi Çekebilir

Sanal Ödeme Yöntemleri Konusunda Son Gelişmeler

Sanal Ödeme Yöntemleri Konusunda Son Gelişmeler

İçindekiler Sanal Ödeme Yöntemleri Konusunda Son Gelişmeler Ödeal İşyerim uygulaması ile artık cep telefonu kullanarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir