Yasal Kredi Kartı Aidatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yasal Kredi Kartı Aidatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yasal Kredi Kartı Aidatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yasal Kredi Kartı Aidatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler …

Kredi kartı aidatı esas itibariyle bir üyelik bedelidir. Bu üyelik bankanıza yaptığınız kredi kartı talebi ile başlayıp, kullanım süresince devam eder. Banka bu üyelik süresi müddetince yapmış olduğu operasyonel maliyetleri müşteriye “Kredi Kartı Aidatı” olarak yansıtır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankacılık hizmetleri içerisinde en fazla şikayet alan bu ürün ile ilgili olarak bir yönetmelik çıkartarak sorunları önlemeye çalışmıştır.

Bu yazımızda yasal kredi kartı aidatı hakkında bilinmesi gereken başlıca noktalara değinmeye çalışacağız.

Kredi kartı başvurusu yaparken, hangi tür kart alacağınızı baştan belirlemeniz gerekir. Zira kart çıkaran kuruluşlar, senelik üyelik ücreti ve/veya benzeri isimler altında ücret talep etmedikleri bir kredi kartı çeşidini size önermek durumundadırlar.

Bu durumda müşterinin yıllık kredi kartı aidatı tahsil edilmeyen bir kartla taksit yapma, puan toplama gibi bir takım özelliklerden yararlanamayacağını kabul etmesi ve bilmesi gerekir.

Diğer bir konu ise banka kartlarında ve sanal kredi kartlarından yıllık üyelik ücreti alınamayacağıdır. Yalnız dikkat etmeniz gerekir ki, banka kartınızın bağlı olduğu hesaplardan, bankanız hesap işletim ücreti alabilir. Aslında bu konuyla ilgili yeni bir  yargıtay kararı bulunmaktadır ki hesap işletim ücreti tahsil edilemez duruma gelmiştir.

Burada temel olarak dikkat edilmesi gereken husus, kredi kartı aidatı ile hesap işletim ücretinin farklı konular olduğudur. İnsanlar genellikle bu konuları karıştırmaktadırlar.

Diğer bir konu da ek kredi kartının yıllık üyelik ücreti hakkındadır. Yeni yasa ile her bir ek kredi kartının yıllık üyelik aidatı, bağlı olduğu asıl kredi kartına uygulanan yıllık üyelik aidatının yüzde ellisini geçemez.

Müşteri ve banka arasında kredi kartı yıllık üyelik ücretinin başlangıcı da hep problem olmuştur. Bu yasa ile bu sıkıntının da önüne geçilmektedir. Şöyle ki; kredi kartı kampanyaları neticesinde kredi kartı başvurunuz onaylanmış ve kredi kartı üyelik sözleşmesi yapılmış olsa dahi, kişi kredi kartını fiilen kullanmadan aidat ödemeyecektir.

Yukarıdaki konuyla bağlantılı olarak müşteriye verilmiş olan kredi kartı 180 gün boyunca kullanılmadığı halde, bankalar herhangi bir şekilde kredi kartı aidatı talep edemeyeceklerdir.

Bugünlük yazımızın son maddesi de kredi kartı iptalleriyle alakalı. Son yasayla müşterinin kredi kartını iptal talebi banka tarafından hemen yürürlüğe konmak zorundadır. Genellikle bankalar müşterinin kredi kartıyla alakalı bir borç bakiyesi oluğunu öne sürerek, kredi kartını kullanıma kapatmak konusunda zorluk çıkartıyorlardı.

Yasal Kredi Kartı Aidatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler ... Kredi kartı aidatı esas itibariyle bir üyelik bedelidir. Bu üyelik bankanıza yaptığınız kredi kartı talebi ile başlayıp, kullanım süresince devam eder. Banka bu üyelik süresi müddetince yapmış olduğu operasyonel maliyetleri müşteriye "Kredi Kartı Aidatı" olarak yansıtır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankacılık hizmetleri içerisinde en fazla şikayet alan bu ürün ile ilgili olarak bir yönetmelik çıkartarak sorunları önlemeye çalışmıştır. Bu yazımızda yasal kredi kartı aidatı hakkında bilinmesi gereken başlıca noktalara değinmeye çalışacağız. Kredi kartı başvurusu yaparken, hangi tür kart alacağınızı baştan belirlemeniz gerekir. Zira kart çıkaran kuruluşlar, senelik üyelik ücreti ve/veya…

Makalemiz hakkında değerlendirme yapar mısınız ?

0

User Rating: 2.95 ( 1 votes)

About admin

İlginizi Çekebilir

Kredi Kartlarında Taksitlendirme Süreleri Değişti

Kredi Kartlarında Taksitlendirme Süreleri Değişti

İçindekiler1 Kredi Kartlarında Taksitlendirme Süreleri Değişti1.1 Kredi kartlarında taksitlendirme süreleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir