Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Hakkında Bilinmeyenler

(KMH) Kredili Mevduat Hesabı Hakkında Merak Edilenler

Dünkü yazımızda Kredili Mevduat Hesabı (KMH)’nın ne olduğunu açıklamaya çalıştık. Bugünkü yazımızda ise dün bahsettiğimiz gibi bankaların kredili mevduat hesabı (KMH) na verdikleri diğer isimleri, kredi limit tahsis kararlarını etkileyen unsurlar, uygulanan güncel faiz oranları, diğer kredilere göre avantaj ve dezavantajlarını anlatmaya çalışacağız.

Öncelikli tavsiyemiz birden fazla banka ile ilişkinizin ve bunlardan en az birinde eski bir geçmişinizin olmasıdır. Birkaç banka ile çalışacak hacminiz olmayabilir ama yine de en azından bir hesap açın, arada bazı hizmetlerinden faydalanın ki gelecekte bir ihtiyacınız olduğunda bankanın sizin hakkınızda eskiye dayanan bir istihbaratı, bilgisi olsun.

Mümkün olduğu kadar işinize veya ikamet ettiğiniz yere yakın bir şubeyle çalışmaya gayret edin . Çalıştığınız firmanın hesap sahibi olduğu bir banka şubesi de uygundur. Bütün bunların hepsi bankanın sizin hakkınızda eski, doğru ve güvenilir bilgiye sahip olmasını, bu da bir ihtiyacınız olduğunda bankanın size olan güvenin artmasını sağlar.

 

Müdürler değişir ama banka yerinde kalır.

Banka şube müdürüyle dost olmanız, sizi tanımış olması mutlak surette olumludur. Ancak bir şekilde şube müdürünün şube veya banka değişikliği söz konusu olduğunda siz de onunla birlikte mi gideceksiniz?
Belki evet, ama günümüz teknolojik gelişmeleri karşısında banka şube müdür yetkileri o kadar kısıtlanmış vaziyette ki….

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Hakkında Bilinmeyenler

İçindekiler

Findeks Kredi Notu ‘nun Kredi Limiti ve Kredi Faizi Üzerine Etkisi.

Kredi Notu da günümüzde son derece önem kazanan konuların başında gelir. Dedik ya “teknolojik gelişmeler”

Artık tüm şahıslar hakkında bankaların ortak bilgi/istihbarat alabildikleri bir kaynak var: Findeks
(Findeks nedir okuyun)

Findeks’in verdiği kredi notu bankanın size tahsis edeceği kredi limiti ve faizi için çok belirleyici bir kriterdir.
Örneğin bir banka findeks notu yüksek bir müşterisine % 1.09 uygularken, aynı kredi türü, aynı kredi şartları ve aynı kredi limiti için diğer bir müşterisine % 1.89 uygulayabilmektedir.

Yine konuya bağlı olarak belgeleyebileceğiniz yeterli bir gelirinizin olması, menkul ve/veya gayrimenkul varlığınızın bankaya ibraz edilebilmesi tarafınıza Kredili Mevduat Hesabı (KMH) tesis edilmesi konusunda etkili olmaktadır.

Çalıştığınız iş yeri maaşınızı bir bankaya anlaşmalı olarak otomatik ödeme şeklinde yatırıyorsa zaten sizin hemen hiçbir şey yapmanıza gerek olmadan ilgili banka size Kredili Mevduat Hesabı (KMH) tanımlayacaktır. (bankacılar arasında buna “çapraz pazarlama” adı verilir.

Bazı bankalar Kredili Mevduat Hesabı (KMH) tanımlarken, kredi tahsis ücreti isteyebilirler.

Halk Bankası bu krediyi Kredili Mevduat Hesabı adı altında asgari % 1.84 faiz oranı ile kullandırmakta ve bu asgari oranı şubeleri aracılığı ile maaş/ücret alan müşterileri için geçerli tutmaktadır.

Diğer bir banka TEB’de söz konusu krediyi Kaynak Hesap – Kredili Mevduat Hesabı adı altında tahsis etmekte ve Halk Bank ile aynı oranı talep etmektedir.

Ziraat Bankası’nın bu kredi için uyguladığı faiz oranı ise % 1.65 tir.

İş Bankası ise bu krediye “Ek Hesap” adını vermiş ve % 1.84 olarak fiyatlandırmıştır.

Kredili Mevduat Hesabı ismini kullanan HSBC Bank’ta % 1.84 faiz oranı uygulayan bankalardan.

Garanti Bankası ise Avans Hesap adı altında kullandırdığı bu krediye kullanılan meblağ ve süreye göre kademeli fiyatlama yapıyor.

ING Bank’ta ise Kredili Mevduat Hesabı “Destek Hesap” olarak adlandırılarak % 1.84 faiz oranıyla müşterilerine sunuluyor.

Yapılan tüm fiyatlamalara BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) ekleneceği unutulmamalıdır.

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Hakkında Bilinmeyenler

Her zaman tekrarladığımız üzere, kredi talebini yaparken şubeye giderek bireysel müşteri yetkililerinden, kredi kullandırım koşullarını dikkatlice öğrenin. Kredi sözleşmesini mutlaka okuyun. Evet uzundur, küçük ve anlaşılmaz şekilde yazılmıştır ama okuyun lütfen.

Örneğin son zamanlarda bankalar bazı usulsüz uygulamalara başvurmaktalar. Bunlardan biri de vadesiz cari mevduat hesabı açtığınız şube sizden habersiz kredili mevduat hesabı açabilir. Kullandırdığı bir kredinin taksidinin bir gün gecikmesi, bu krediye ait sigorta masrafının cari hesabınızda bulunmaması gibi sebeplerle hesabınızı eksiye düşürerek sizi kredilendirir. Siz bunu farkına vardığınızda süre geçmiş olur ve bu süre karşılığı habersiz olarak kullanmış olduğunuz kredinin faizini ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Konuyu sonlandırmadan evvel, merak edenlerin olabileceğini düşünerek Kredili Mevduat Hesabı (KMH) faiz hesaplamasına da değinelim.

Kredinin açıklamasını yaparken, ay içerisinde kullanıldığı meblağ ve günün esas alındığından bahsetmiştik. Ana para x Gün x Faiz/36000 formülü ile gereken hesaplama GÜNLÜK olarak yapılır.
Ay sonunda hesaplanan faiz tutarı, takip eden ayın başında müşteri tarafından banka hesabına yatırılmak suretiyle kapatılır.

Kredili Mevduat Hesabı’nın en avantajlı tarafı, küçük ihtiyaçlarınızın ortaya çıktığı anda sizi zor durumdan kurtarabilecek sürat de kullanabileceğiniz bir kredi türü olmasıdır. Bazen gün içerisinde bile kullanabileceğiniz durumlar olabilir  ve bu durumlarda imdadınıza yetişir.

Bilgi olarak verilen faiz oranları aylık olduğu için, diğer bireysel ihtiyaç kredileriyle kıyaslandığında pahalı gibi değerlendirilebilir. Ancak hemen erişebileceğiniz ve ihtiyacınızı giderdikten ve elinize para geçtikten sonra hemen kapatabileceğiniz, kullanmadığınız dönemlerde faiz işletilmeyen bir kredidir.

Profesyonel mesleği bankacılık olmayan kişilerin anlayacağı şekilde yazmaya çalıştığımız tanıtım yazılarımızda, yine de anlaşılamayan, tereddüt edilen yerler olabilir. Lütfen bu konuda çekince göstermeyiniz ve varsa sorularınızı yazınız.

Hatta merak ettiğiniz başka konular varsa bildirirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

Gelecek yazımızda görüşmek üzere…

About admin

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

2 comments

  1. Tekrar merhaba, sorduğum sorunun yanıtını fazlasıyla aldım. Göstermiş olduğunuz alaka için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir