Kolay Kredi Veren Banka ya da Hızlı Kredi Veren Banka?

Kolay Kredi Veren Banka ya da Hızlı Kredi Veren Banka ?

Kolay Kredi Veren Banka ya da Hızlı Kredi Veren Banka terimleri zaman zaman karışıklık yaratabilmektedir. Burada her bankanın bünyesindeki kredi süreci önem kazanmakta ve belirttiğimiz iki kavram farklı olarak değerlendirilmektedir.

Esas itibariyle kredi kavramını bireysel krediler ve kurumsal krediler olarak ayrıştırmak gerekir. Bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda, bu kredi talebinizin  kurumsal mı ya da bireysel mi olduğu sorulur. Olağan hayat akışında şahıslar arasında geçen konuşmalarda çoğunlukla bireysel kredi bahsedilmektedir. Bu nedenle yazımızın devamında kullanılan kredi kelimesinin bireysel kredi olduğunu hatırda tutmanızı rica edeceğiz.

Kolay Kredi Veren Banka ya da Hızlı Kredi Veren Banka?
Peki ya teknoloji ?

 

Günlük hayatımızı sürdürürken ihtiyaçlarımızın giderilmesinde zaman zaman maddi sıkıntıya düşebilmekteyiz. Ani olarak ortaya çıkan ihtiyaçlarımızı çok kısa süreli ihtiyaç kredileri veya beyaz eşya, cep telefonu gibi bazı yüksek fiyatlı ihtiyaçlarımızı taksitli kredilerle gidermeye çalışmaktayız.

Nakit ihtiyacının ani olarak ortaya çıkması, bir bankaya kredi başvurusu yapmamız halinde, bu başvurunun da doğal olarak çok hızlı sonuçlanmasını talep ederiz.

Teknolojik gelişmelerin günümüzdeki seviyeye ulaşmadığı zamanlarda, bir banka şubesine bireysel kredi başvurusunda bulunduğunuzda olmazsa olmaz belgeleri (gelir belgesi, nüfus kağıdı vb) yanında şube müdürünün görüşü de önemliydi. Hatta banka genel müdürlüklerinin o tarihlerde şube müdürlerine belli meblağlara kadar tanıdıkları bir kredi yetkisi vardı.

 

Kolay Kredi Veren Banka ya da Hızlı Kredi Veren Banka?

 

Gerekli belgelerin temin edilmesi ve genel müdürlüğün belirlediği genel kredi koşullarına uygun olmak kaydıyla talep ettiğiniz kredinin onaylanması saatler içinde gerçekleşebilirdi.

Daha büyük meblağlar için ise, şubenin hazırladığı kredi teklifi genel müdürlüğe dahili posta yoluyla gönderilir, ilgili kredi kurulu tarafından, belki haftanın belli günlerinde incelenip, karara  bağlanan kredi teklifi yine dahili kurye ile şubeye iletilirdi. Doğal olarak bu kredi talebinizin yanıtlanması oldukça uzun sürebilirdi.

 

Günümüzde teknolojik gelişmeler neticesi kredi  tahsis ve kullandırım koşulları genel müdürlük tarafından daha sayısal ifadelerle belirlenmekte, kişinin kredibilitesi buna göre belirlenmekte ve gerekli evraklar da yine tarama (scan) yapılarak internet ortamında şube ve genel müdürlük arasında gidip gelmektedir.

Süreç o hale gelmiştir ki, şahısların kredi alıp alamayacakları konusunda bazı bankaların bir araya gelerek kurdukları Findeks firmasının geliştirdiği Findeks Kredi Notu bankaların kredi taleplerinin değerlendirilmesinde baş vurdukları en önemli kaynak haline gelmiştir.

Şimdi konuya kısa bir ara verip küçük bir parantez içinde başka bir bilgiye değinelim.

 

Kolay Kredi Veren Banka ya da Hızlı Kredi Veren Banka?
Peki ya banka kredi politikaları?

Bankaların kredi vermeye taraftar olup olmamaları, bankanın bilançosuyla, piyasanın durumuyla da alakalıdır.  Örneğin banka bilançosunda (bireysel) krediler ağırlıklı bir yer tutuyor ve bu krediler kompozisyonu da ( bireysel krediler denince aklımıza taşıt kredileri, konut kredileri vb gelmelidir) piyasa şartlarıyla uyumlu değilse banka kredi vermemek için kredi faizlerini yükseltir, reklamları azaltır veya kredi kullandırım koşullarını zorlaştırır. Veya piyasada mevduat faizlerinde büyük rahatlamalar var ve uzun süreli olarak aşağı doğru düşüyorsa, ekonomide de paralel olarak olumlu gidişat varsa bankanın risk iştahı artacak ve kredi kullandırımına gönüllü olacaktır.

Görüldüğü gibi kredin kolay ya da hızlı kullandırımı çok farklı değişkenlere bağlıdır. Bunlara bankanın teknolojik yapısının gelişmişlik düzeyini de ekleyebiliriz.

Şube müdürlerinin de bu tür krediler üzerinde pek fazla etkilerinin kalmadığı düşünüldüğünde durum daha da netleşecektir.

Günümüzde cep telefonlarını kullanarak kredi talebinde bulunabiliyorsanız arkasında yatan başta teknolojiyi sonra da bankanın o an kredi pozisyonunu  da düşünmek durumundasınız.

Anlaşılacağı gibi basit olarak anlatılması gerektiğinde Kolay Kredi Veren Banka ya da Hızlı Kredi Veren Banka? Sorusunun yanıtının,  içinde bulunulan ülke-banka ekonomik durumuna ve teknolojik gelişmelere bağlı olduğu anlaşılmaktadır.

About admin

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

2 comments

  1. Bütün bunların yanı sıra eleman kalitesinin de önemli olduğunu ilave etmek gerekir. Kredinin özelliklerinin, kullandırım koşullarının, geri ödenme sürecinin müşteriye düzgün anlatılması gerekir. Ayrıca talep edilen evrakların da doğru ve tam olarak belirtilmesi sürecin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

  2. Gürsel Gürsoy

    Çok açıklayıcı bir yazı (somut medya) eline sağlık, son zamanlarda bankacılık anlayışını anlamak pek mümkün değildi. Umarım çok kişiye ulaşır bu yazı ve aydınlatır. Bu tür yazıların devamını bekliyoruz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.