Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi yardımı ile otomobil sahibi olmak istiyorsanız, bilmeniz gereken birçok detayı bu makaleden öğrenebilirsiniz. Taşıt kredisi başvurusu nasıl yapılır? Sorusunun da tüm detayları için, taşıt kredisi ile ilgili olan bu yazımızın tamamını okumanız yeterli.

Otomobil kredisi alırken dikkat etmeniz gerekenleri ve araç kredisi ile ilgili pek çok konuyu makalemizden öğreneceksiniz. Türkiye Cumhuriyeti’nde pek çok banka taşıt kredisi vermektedir. Araçlar için kullanılabilecek bu kredilerde, araçların sıfır veya 2.el olmasının bir önemi yoktur.

Taşıt kredisi başvurusu yaparken, aracın maddi değeri önemlidir. Almak istediğiniz aracın maddi değeri ve sizlerin o hedefe ne kadar uzaklıkta olduğunuzu belirlemesi, kredi alım sürecini oldukça hızlandıracaktır.

İçindekiler

Taşıt Kredisi Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

En güncel faiz oranlarına ve bankaların kampanyalarına bakmanız ve onları dikkatli biçimde takip etmeniz gerekmektedir. Araç kredisi seçimi yaparken, sizler için en uygun faiz ve geri ödeme dilimine sahip olanı tercih etmelisiniz. Sadece geri ödeme süresi oldukça uzun diye, yüksek faiz oranları ödemenizi tavsiye etmiyoruz. En uygun araç kredisi seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken, hem süre bakımından hem de geri ödeme bakımından hesaplısını seçmeniz.

Ödeme yapmak için ekstra zaman elbette ki hepimizin hoşuna gitmektedir. Fakat bu ekstra zamanın da bankaların gözünde parasal anlamda bir karşılığı bulunmaktadır. Maddi anlamda olan bu karşılığı otomobil kredisi alırken ekstra olarak vermek zorunda değilsiniz.

Şayet araştırmalarınızı iyi yapar ve faizlerin durumunu iyi analiz edebilirseniz, taşıt kredisi başvurusu konusunda şanslı kesime girersiniz. Şans demek ne kadar doğru bilinmez ama araştırmadan alacağınız krediler sonrasında, pişman olabilirsiniz demek yeterince doğru.

Taşıt Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Her kredinin kendine has gerekli evrakları bulunmaktadır. Araç kredisi için de bu durum böyledir. Taşıt kredisi alırken hazırlamanız gereken evraklar;

  • Nüfus cüzdanı ve maaş bordrosu araç kredisi talep ederken gereklidir.
  • Maksimum 2 ay öncesine kadar adınıza yazılmış bir fatura.
  • Ya da doğrudan ikametgah belgeniz taşıt kredisi başvurusu için gereklidir.
  • Daha önce sahibi olmamış araçlar için proforma faturası gerekenler arasındadır.
  • Daha önce sahibi olan araçlar için, noter satış onayı ve onaylı araç ruhsatı gerekmektedir.

İkinci El Taşıt Kredisi Yaş Sınırı Var Mı?

Taşıt kredilerinde ikinci el olan araçlar için genellikle yaş sınırlaması uygulanmaktadır. Otomobilin maksimum yaşı bazı bankalar için 5 iken, bazı bankalarda da 10 yaş araçlara kredi verilebilmektedir.

Taşıt Kredisi İçin Ne Kadar Peşinat Gerekli?

Taşıt kredisini almak adına, belirli oranlarda peşinatı önden ödemeniz gerekebilir. En uygun araç kredisi ararken peşinat konusuna dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Araç bedeli 50.000 TL fiyat bandına kadar, %30 peşinat ödemesi,
  • Araç bedeli 50.000 TL fiyat bandının üzeri için, %50 peşinat ödemesi,

Gerekmektedir. Bu peşinat oranlarını örneklendirmek gerekirse, 100.000 TL değerine sahip bir araç için 50.000 TL peşinat ödemesi yapmanız gerekmektedir. Şayet aracınız 45.000 TL değerindeyse, ödemeniz gereken peşinat miktarı 13.500 TL olacaktır.

Sitemizi takip ederek, taşıt kredisi başvurusu,  En Uygun İhtiyaç Kredisi Nasıl Tespit Edilir?, Kredi Çekmek İçin Tavsiyeler 2021 ve benzeri konular hakkında güncel bilgiler edinmeniz mümkün. Sitemiz içerisinde ufak bir gezinti yaparak, krediler hakkında ekstra bilgiler öğrenebilirsiniz.

About admin

İlginizi Çekebilir

KYK kredi borçları silinecek mi

KYK Kredi Borçları Silinecek Mi?

Üniversite hayatı boyunca, tüm Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının talep edebildiği, Kredi Yurtlar Kurumu’nun kredisi hakkında bilgi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir