Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı (KMH)  Nedir? Ne İşe Yarar?

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) , adından da anlaşılacağı gibi, bir bankada bulunan cari vadesiz mevduat hesabınızın yanına ek olarak tanımlanmış belli bir kullanım limitine sahip kredi hesabıdır.

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) hakkında daha evvelde web sitemiz üzerinde bu konuya yer ayırmıştık. Ancak tahmin ediyoruz bankadan bankaya değişen ürün isimleri sebebiyle halk arasında karışıklığa ya da yanlış anlamalara sebep olabilmekte.

Günlük hayat içerisinde bir şekilde bankalarla, istemeseniz dahi çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

Örneğin maaşınızı aldıktan sonra bu parayı yastık altında yani evinizde saklamak ister misiniz? Bu hareket ne derece güvenlidir?

Genel kabul görmüş olan hareket, maaşın alındıktan hemen sonra bir bankadaki cari vadesiz mevduat hesabınıza yatırılması ve oradan gerekli işlemlerin yapılmasıdır. Hatta öyle ki, bankalar şirketlerle anlaşmalar yaparak, çalışanların maaşlarının direkt olarak şahısların adına açılmış cari vadesiz mevduat hesaplarına yatırılmasını sağlamaktadırlar. Böylelikle çalışanlar maaşlarını alıp bir bankaya gitme zahmetinden ve (hep göz ardı edilen) çalınma, düşürülme risklerinden de korunmaktadırlar.

Maaşın bankaya yatmasıyla birlikte doğaldır ki sizin de yapmanız gereken ödemeler bulunmaktadır. Kira ödemesi, çocuğunuzun okul taksidi, elektrik, su, telefon, kredi kartı veya bireysel kredi taksit ödemeleri gibi.

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

Kişiler aylık bütçelerini yaparken maaş ve ödemeler dengesini korumaya çalışırlar ancak zaman zaman beklemedikleri harcamalar yapmak durumunda kalırlar. Örneğin o aya ait elektrik, su, telefon faturanızın beklenenden yüksek gelmesi, öngörülemeyen diğer bazı harcamalar gibi.

Bu gibi durumlarda bireyler de aynen şirketler gibi nakit ihtiyacı duyarlar. Öncelikle ailemiz içinden karşılamayı çalıştığımız bu ihtiyacımızı yakın dostlarımızdan da karşılayamadığımız veya karşılamak istemediğimiz durumlarda doğal olarak çalıştığımız bankaya müracaat ederiz.

Her ne kadar günümüzde teknolojik gelişmelerin de etkisiyle bankalar daha hızlı bir kredi onay süreci geliştirmiş ve kolay kredi veren banka haline gelmiş olsalar dahi, ihtiyacımız gerçekten çok acil olabilir. Bankalardan acil ihtiyaç kredisi çıkartmak ne olursa olsun belli bir prosedür gerektirdiğinden, daha evvel tarafımıza tahsis edilmiş yani tanımlanmış bir kredi olması işimizi kolaylaştırmaktadır.

Mevzu Paraysa, Konuşulmayanlar Para Mevzuları'nda! ING Bank Tarafından hazırlanmıştır.

Bu gibi durumlarda bankanın belli kriterlere göre oluşturmuş olduğu belli limite sahip bir kredili hesap gerçekten işinize yarayacaktır. Cari vadesiz mevduat hesabınızda yer alan bakiyenin, ihtiyacınızı karşılamaya yetmediği durumlarda bu limiti kullanabileceksiniz.

Kullandığınız andan itibaren hesabınız eksi bakiyeye düşecek ve bankanın ilan etmiş olduğu kredi faiz oranı üzerinden faiz işletilmeye başlanacaktır.

Ayın sonu gelip ilgili ay için kullanılan kredi meblağı hesaplanacak ve ay sonunda bir faiz tutarı ortaya çıkacaktır. Ertesi ayın ilk günlerinde maaşınız cari vadesiz mevduat hesabınıza yatırıldığında, bu meblağdan hem bankadan aldığınız kredi tutarı hem de bu tutar için hesaplanmış faiz meblağı hesabınızdan otomatik olarak banka tarafından tahsil edilecektir.

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

İşte kredili mevduat hesabı (KMH)  açıklaması özetle budur. Bu hesaptan iki şekilde kullandırım olabilir. Hesabınızdan eft, havale, ödeme talimatı gibi şekilllerde çıkış yapmak veya hesabınızdan banka şubesine veya ATM makinelerinden gerekli parayı çekmek.

Takip eden yazımızda bankalara göre kredili mevduat hesabı (KMH)  isimleri, uygulanan güncel faiz oranları, diğer kredilere göre avantaj ve dezavantajlarını anlatmaya çalışacağız.

Anlaşılmayan ve tereddüt edilen konularda web sitemiz veya sosyal medya hesaplarımız üzerinden bizimle irtibata geçmenizi rica ederiz.

About admin

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

2 comments

  1. Kredi limitinin belirlenmesi hakkında bilgi alabilir miyim?

  2. Sayın Fenerli, İlginiz için teşekkür ederiz. Yakında yayınlanacak yazımızda sorunuzun yanıtını ve daha fazlasını bulabilirsiniz. Sağlıkla kalınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir