Kredi kartı bilgilerinizin güvende olmadığını düşünüyorsanız, mevcut kartınızın iptalini ve yeni bilgiler ile yeni kartınızın talebini isteyebilirsiniz.
Eğer kredi kartınızın haberiniz olmadan kullanıldığını düşünüyorsanız kredi kartı itiraz işlemleri ile hakkınızı savunma olanağınız vardır.

Kredi Kartı İşlemlerine Nasıl İtiraz Yapılır?

İçindekiler

Kredi Kartı İşlemlerine Nasıl İtiraz Yapılır?

Bankaların müşterilerine tanıdıkları nakit ve alışveriş limitlerini rahat kullanmaları için hazırladıkları kredi kartları bugün ülkemizde ve dünyada oldukça sık kullanılan ürünlerdendir. Özellikle taksit olanağı olmasından dolayı birçok kişi tarafından tercih edilir. Ancak bazı şekillerde kredi kartları açık birer nakit oldukları için kötü niyetli kişiler tarafından kullanıma da müsaittir.

Eğer kredi kartınızın haberiniz olmadan kullanıldığını düşünüyorsanız kredi kartı itiraz işlemleri ile hakkınızı savunma olanağınız vardır. Kart bilgilerinizin izinsiz kullanılması durumunda yapılan harcamalara itiraz edebilirsiniz.

Bu tip işlemler için öncelikle işlemi fark etmeniz gerekmektedir. Bunu genellikle kredi kartı ekstrenizi incelerken, kartınız kaybolduğunda ya da online internet şubesinden işlem yaparken fark edebilirsiniz. Fark ettiğiniz anda bankanızı arayarak kredi kartı itiraz işlemleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu işlemler konusunda bankanızın müşteri temsilcisi sizlere gerekli açıklamaları yapacak ve yönlendirmeleri sağlayacaktır. Öncelikle bir şikayet formu oluşturulacaktır. Bu işlem gün ve saatini, tutarını içeren form gerekli incelemelerin yapılması amacı ile ilgili takip birimlerine iletilecektir.

Kredi kartı bilgilerinizin güvende olmadığını düşünüyorsanız, mevcut kartınızın iptalini ve yeni bilgiler ile yeni kartınızın talebini isteyebilirsiniz. Özellikle online alışverişlerde verdiğiniz bilgiler üçüncü şahısların eline geçtiğinde bu tip durumlar söz konusu olabilir. Bu neden ile bu tip yerlerde sanal kart ya da ön ödemeli kart kullanmak çok daha güvenlidir. Yapılan en ufak onaysız işlem hakkında kredi kartı itiraz işlemleri ile onayınız olmadan yapılan işlemlere itiraz hakkınız saklıdır. Bu şekilde sizlerde farklı şekillerde mağdur olmamak için bu tip bir durum başınıza geldiğinde bankanız ile irtibat kurmalısınız. Ayrıca sürekli olarak kart limitlerinizi ve işlemlerinizi kontrol altında tutmanız, bu tip işlemlerin sorunsuz şekilde takip edilmesini de sağlayacaktır.

 

About admin

İlginizi Çekebilir

Sanal Ödeme Yöntemleri Konusunda Son Gelişmeler

Sanal Ödeme Yöntemleri Konusunda Son Gelişmeler

İçindekiler Sanal Ödeme Yöntemleri Konusunda Son Gelişmeler Ödeal İşyerim uygulaması ile artık cep telefonu kullanarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir