Kredi Kartlarında Taksitlendirme Süreleri Değişti
Kredi Kartlarında Taksitlendirme Süreleri Değişti

Kredi Kartlarında Taksitlendirme Süreleri Değişti

İçindekiler

Kredi Kartlarında Taksitlendirme Süreleri Değişti

Kredi kartlarında taksitlendirme süreleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun almış olduğu kararla yeniden düzenlendi.

Kredi kartlarında taksitlendirme süreleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK) 25/2/2019 tarihli ve 8261 sayılı Kararı ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin yedinci fıkrası uyarınca, 11/01/2019 tarihli ve 8198 sayılı Kurul Kararı ile aşağıdaki şekilde yeniden belirlenmiştir.

  • Tablet alımları hariç, bilgisayar alımlarında ve taşımacılık ile ilgili harcamalarda altı aydan on iki aya çıkarılmıştır.
  • Seyahat acenteleri ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda dokuz aydan on iki aya çıkarılmıştır.
  • Kurumsal kredi kartlarındaki genel taksit sınırı ise dokuz aydan on iki aya çıkarılmıştır.

Tüketici kredilerinde ise vadeyi 5 yıla çıkaran BDDK yönetmeliği yürürlüğe girdi.

Kredi borçlusu tarafından talep edilmesi durumunda ihtiyaç kredilerinin borç bakiyelerinin azami 60 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılmasına imkan veren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ( BDDK) Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Eklenen geçici madde ile bu maddenin yürürlük tarihinden önce kullandırılmış olan ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, kredi borçlusu tarafından talep edildiği takdirde en fazla 60 ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılması imkanı sağlandı.

İhtiyaç kredilerinde vadenin 36 aydan 60 aya çıkmasının daralan ekonomi üzerinde hakim olan sıkıntılı havayı dağıtması beklenmekte. Kredi vadesinin uzaması ile ihtiyaç sahiplerinin ertelemiş oldukları ihtiyaçlarını daha uygun taksitlerle satın almaları bekleniyor.

Aynı şekilde fiyatı 120 bin TL’ye kadar olan taşıt alımı amacıyla kullandırılacak kredilerde vade 48 aydan 60 aya çıkarılmasının oldukça düşük hacimlerde seyreden taşıt satışlarının da artırması beklenmekte.

Seyahat acenteleri ile ilgili yurt içi harcamalarda taksit sınırının 9 aydan 12 aya çıkarılmasının da iç turizmde ciddi bir hareketlenme getirmesi beklenmekte.

Banka kredilerindeki bu vade uzatımlarının aynı şekilde finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri için de geçerli olduğu öğrenilmiştir.

Ekonomik durgunluğun giderilmesine yönelik olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın TÜBİTAK, KOSGEB, Kalkınma Ajansları ve Bölge Kalkınma İdareleri ile birlikte toplamda 5.6 milyar lira destek vereceği öğrenilmiştir.

İstihdam Seferberliği 2019 programı açıklandı.

İşsizliğin azaltılmasına yönelik olarak hazırlanan İstihdam Seferberliği 2019 programı tanıtım toplantısı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun evsahipliğinde yapıldı.

Programın sağladı avantajlardan bazıları şöyle;

  • İşverenler, nisan 2019 ayı sonuna kadar sağlayacakları her ilave istihdam için, üç ay boyunca prim ve verginin yanı sıra ücret de ödemeyecekler.
  • İşverenler, aralık 2020 tarihine kadar her yeni istihdam için, 12 ay boyunca SGK prim ve vergi ödemeyecekler.
  • Söz konusu destek kadın, genç ve engellilerin işe alınmasında 18 aya kadar çıkıyor.
  • İmalat ve bilişim sektöründe gerçekleştirilecek istihdamlarda ise daha yüksek tutarda prim desteğinden faydalanma imkanı var.

Devamını ve detay bilgiyi bu adresten alabilirsiniz. istihdamseferberligi.org

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir