İhtiyaç kredileri yapılandırılması ve esnaf kredileri
İhtiyaç kredileri yapılandırılması ve esnaf kredileri

İhtiyaç kredileri yapılandırılması ve esnaf kredileri

Bilindiği gibi kısa bir süre önce kredi kartı borçları yapılandırılması hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açıklama yapılmıştı.

BDDK tarafından bu sefer İhtiyaç kredileri yapılandırılması hakkında bir taslak yayınlandı.

Yayınlanan bu taslağa göre ihtiyaç kredileri 60 aya dek yapılandırılabilecek.

BDDK’nın internet sitesinde yer alan taslağa göre, 1/11/2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklendi:

“Bu maddenin yürürlük tarihinden önce kullandırılan ve anapara ve/veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla altmış ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir.”

İhtiyaç kredilerinin yapılandırılmasında yaşanan gelişmelerin yanı sıra konut kredi faiz oranlarında da bazı olumlu gelişmeler yaşanmakta.

Ekonominin itici gücü olarak gösterilen emlak sektöründeki daralma, ona bağlı olarak faaliyet gösteren diğer sektörleri de etkilemişti. Mobilya, beyaz eşya bunların başında gelmekte. Yüksek konut kredisi faizleri yüzünden kredi kullanamayan binlerce kişiyi ilgilendiren bu haber, bu sektörlerde faaliyet gösteren firmaları ve bu firmalarda çalışanları da direkt olarak ilgilendirmekte.

Ziraat Bankası % 1.68 , ING Bank ise 120 ay için (sigortalı olmak koşuluyla) Konut Kredisi Faiz Oranı nı aylık % 1.69 olarak belirledi.

Ekonomide yaşanan daralmanın önüne geçebilmek için devlet farklı kredi seçenekleri ile esnaf ve sanatkara destek olmaya çalışıyor.

Esnaf Kefalet Kooperatifleri (TESKOMB), devlet bankası Halkbank kanalıyla işini büyütmek isteyen esnaf ve sanatkara çeşitli isimler altında kredi seçenekleri sunuyor.

Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlara özel olarak hazırlanan Esnaf Kredileri ile;
– işletme sermayesi ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak TL. 200.000.- kadar finansman olanağından,
– işyeri ve taşıt alımına yönelik olarak TL. 500.000.- ‘na kadar yatırım kredisi kullanma olanağından,
– Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaleti veya bankanın doğrudan kullandırım yoluyla hazırlamış olduğu kredi olanaklarından

yararlanabilirsiniz.

ESKKK Kefaletli Krediler

Esnaf veya sanatkarın bağlı olduğu ESKKK’nın belirlemiş olduğu risk grubuna göre TL. 100.000.-‘den TL. 200.000.-‘na kadar limitli İşletme Kredisi için kredi başvuru yapabilirsiniz. Bu krediler azami 5 yıla kadar vadeli ve aylık, üç aylık, altı aylık ödeme seçeneklerine sahipler. Hammadde ve döner sermaye ihtiyacı olanlar için % 4 faiz oranından başlayan fiyatlama günümüz şartlarına göre oldukça uygun.

ESKKK Kefaleti olmaksızın Hazine desteğiyle sunulan İşletme Kredileri de oldukça cazip kredi kullandırım koşullarına sahip.

Hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarınızın karşılanması için kullanabileceğiniz bu İşletme Kredisi, aylık, 3 aylık ve 6 aylık ödeme seçenekleriyle 60 aya kadar vadede kullandırılabiliyor. İşletmenin mevcut durumunun değerlendirilmesine bağlı olarak 100.000-TL ile 200.000TL arasında limitli olarak kullandırılabiliyor.

Sıfır Faizli Esnaf Kredileri

Halkbank esnaf ve sanatkarlara yönelik olarak “0” faizli kredi paketleri hazırlamış.
Sıfır faizli olarak uygulamaya konan bu kredilerin ana başlıkları şöyle;
– Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenlere Kredi
– Ustalık Belgesi Sahibi Olup Yeni İşyeri Kuran Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi
– Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi
Bu kredi türleri ile ilgili olarak size en yakın Halkbank şubesinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Halkbank’ın esnaf ve sanatkarlara yönelik son kredi paketi ise Esnaf Yatırım Kredileri

ESKKK kefaleti veya kefaleti olmaksızın kullanabilecekleri Yatırım Kredisi, işyeri ve/veya taşıt edindirme amaçlı olarak hazırlanmış.
İşyeri edindirme kredisi, adından da anlaşılabileceği üzere işyeri satın alımına yönelik olarak kullandırılıyor ve 10 yıl kadar vadeli olabiliyor. Aylık ve üç aylık ödeme seçenekleri olan kredi, azami TL. 500.000.- limitli.

Taşıt edindirme kredisi ise, ticari faaliyetlerde kullılacak sıfır kilometre araç alımında kullandırılan bir kredi türü. Ticari araç kapsamında otomobil, kamyonet, kamyon, minibüs, midibüs, otobüs vs sayılabilir.
Bu kredi türü de aylık ve üç aylık ödeme seçeneklerine sahip olup, 84 aya kadar vadeli kullanılabiliyor. Kredi azami TL. 500.000.- limitli olarak kullandırılabiliyor.

Tüm bu kredi paketlerinden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarların en az 1 yıllık faaliyet süresini tamamlamış olmaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.