Dijital Bankacılık Dünyasından Haberler
Dijital Bankacılık Dünyasından Haberler

Dijital Bankacılık Dünyası ‘ndan Haberler

Akıllı telefonların gelişmesi neticesinde artık gerçekten “bir tık” uzağımızda olan bankacılık ve finans işlemleri “Dijital Bankacılık” kavramını gündelik hayatımıza yerleştirmiş durumda.

İçindekiler

Biz de bu hafta sonu yazımızda Dijital Finans ve Dijital Bankacılık Dünyası ‘ndan gelişmeleri sizler için özetlemek istedik.

Finansın geleceğini teknoloji belirleyecek!

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve University of London tarafından yürütülen akademik çift diploma programı öğrencileri tarafından kurulan LSE Career Community, zirvelerinin ikincisi olan “Finance Street Summit” santralistanbulKampüsü’nde gerçekleştirildi. Sektörün önde gelen markalarından sözcülerin deneyimlerini paylaştığı zirvede yatırım ve girişimciliğin yanı sıra finans sektöründeki teknolojik gelişmeler de ele alındı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve University of London iştirakiyle yürütülen uluslararası çift diploma programı öğrencileri tarafından kurulan LSE Career Community, “Finance Street Summit”i düzenledi. İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde düzenlenen zirvede yatırımların, girişimlerin ve teknolojik dönüşümün finans sektörüne etkisi, sektörün önde gelen kurumlarının sözcüleri tarafından ele alındı.

Proje üreten ve büyük şirketlerle işbirlikleri yapan kripto paralar, yatırımcıların gözdesi…

Son yıllarda popülerliğini zirveye taşıyan kripto paralar hakkında, tüm dünyada tartışmalar devam ediyor. Balon mu değil mi? Karlı mı zararlı mı? Tüm bu soruların yanıtlarını net olarak almak pek mümkün olmasa da uzmanlar yatırımcılara temkini elden bırakmamalarını tavsiye ediyor.

Yatırımcıların aklındaki en önemli sorulardan birisi de hangi kripto paralara yatırım yapmalı? Piyasada yatırım yapılabilecek binlerce kripto para bulunuyor. Kripto paralar varlıklarını sürdürebilmek için gereken altyapı çalışmalarını sağlayarak yatırımcıları kendilerine çekmek için kıyasıya bir yarış içerisindeler. Bu yarışta söz sahibi olabilmek için de altyapılarını sağlam projelerle destekliyorlar. Uzmanların ortak görüşü de güçlü proje ve işbirlikleri yapan kripto paralara yatırım yapılması üzerine.

Kripto paraların artık dünyamızın bir parçası olduğunu ve bu yoldan geri dönüşün olmadığını belirten Intexcoin CEO’su ve Blockchain Teknolojileri Uzmanı Erdoğan Köse, “Blockchain teknolojisinin insanlığa getirilerinden biri de son yıllarda adını sıkça duyduğumuz kripto paralar oldu. Ben Blockhain’i arı, kripto paraları bal olarak nitelendiriyorum. Blockchain teknolojisi zamanla hayatın pek çok alanında insanlığa büyük hizmetler verecek gibi görünüyor. Blockchain teknolojisi sayesinde ortaya çıkan kripto paralar, bugün herkesin ulaşabileceği bir noktada bulunuyor ve yatırımcılardan gelen arz talep sayesinde popülaritesini korumaya devam ediyor.

Kripto paralara yatırım yapmak isteyenlerin öncelikle konuyu çok iyi araştırmaları gerekiyor. İletişim çağında olduğumuzu da varsayarsak internet üzerinde kripto paralar ile ilgili sayısız veriye ulaşmak mümkün. Yatırımcı buralardan konuyu detaylıca öğrenip ilk etapta küçük miktarda girişler yaparak, al-sat yöntemini uygulayabilir. Bana göre, bugün geldiğimiz noktada kripto paraların en bilineni ve değerlisi olan, bu işe lokomotiflik yapan Bitcoin’e yatırım yapmak sabırlı olmayı gerektiriyor. Çünkü Bitcoin geçtiğimiz iki yılda aldığı büyük yatırımlarla değerinin çok üzerine çıktı ve akabinde sürekli bir düşüş yaşayarak ayı piyasasına girdi. Böyle olunca da Bitcoin’in tekrar hareketlenmesi için balina diye tabir ettiğimiz büyük yatırımcıların harekete geçmesi gerekiyor” dedi.

Google Asistan’ın Türkiye’deki ilk uygulaması Cbot’tan

Google Asistan’ın Türkiye’deki ilk uygulaması Cbot’tan
“OK Google, bankayı ara” diyebileceğiz

Türkiye’nin lider yapay zeka şirketi Cbot, 2018’in son aylarında Türkçe dil desteği eklenen Google Asistan üzerinden çalışacak ilk bankacılık uygulamasını geliştirdi. Türkiye’de de bir ilk olan projenin bankalar ile müşteriler arasındaki etkileşimi yepyeni bir boyuta taşıması bekleniyor. Bu uygulama sayesinde müşteriler bankacılık konusundaki sorularını sesli olarak Google Asistan’a sorarak yapay zekalı chatbottan anında yanıt alabilecekler. Uygulamayla bir banka müşterisi kredi kartını kaybettiğinde, konut kredisi için bilgi almak istediğinde ya da herhangi bir şubenin telefonuna ihtiyaç duyduğunda bu bilgileri hiçbir menüde gezinmeden, hiçbir yere yazmadan sadece Google Asistan ile konuşarak alabilecek. Geliştirdikleri NLP altyapısıyla chatbotların Türkçe’deki başarısını yükselttiklerini aktaran Cbot Kurucu ve CEO’su Mete Aktaş bu teknolojiyi Google Asistan’a entegre ederek asistanın daha iyi deneyim sağladığını vurguluyor. Yapay zekanın her türlü ihtiyaca cevap verebilecek kapasitede olduğu bilinciyle ses getiren çalışmalar yaptıklarını ifade eden Aktaş, Google Asistan üzerinde sadece bankacılık alanında değil e-ticaret gibi pek çok farklı alanda da bu çalışmaları hataya geçirmeye hazırlandıklarını dile getiriyor.

2016 yılında lanse edilen ve 2018 sonunda Türkçe dil desteği gelen Google Asistan üzerinde ne gibi kullanım alanlarının oluşturulacağı merak ediliyordu. Google Asistan’ın ülkemizdeki ilk uygulaması ise Türkiye’nin yapay zekalı ilk bankacılık chatbotuna imza atan ve yakın zamanda Amazon UK için geliştirdiği alışveriş botuyla da ses getiren Cbot tarafından geliştirildi.

Bu uygulamanın kullanıma açılmasıyla birlikte bankacılık alanında Google Asistan ile konuşarak anında bilgi alabileceğiz. Türk mühendislik şirketi Cbot, Türkçe konusunda çok gelişmiş bir NLP (Doğal Dil İşleme) teknolojisine sahip. Bu teknolojiyi uzun süreli bir Ar-Ge yatırımı yaparak geliştirdi ve birçok farklı sektördeki müşterilerine ürün ve çözümler sunuyor. Google Asistan Bankacılık Uygulaması da bu Türkçe NLP altyapısı ile geliştirildi. Teknolojinin Türkçe’deki doğruluk seviyesi yüksek olduğu için bankacılık sorularına çok yüksek oranda doğru yanıt sağlayabiliyor. Bu uygulamanın sağlıklı yürütülebilmesi ve müşteriye iyi bir bankacılık deneyimi yaşatabilmesi için NLP teknolojisinin Türkçe özelinde gelişmiş olması çok kritik önem taşıyor. Cbot sahip olduğu bu teknolojiyle Google Asistan’ın Türkçe olarak daha iyi bir deneyim sunmasını sağlıyor.

Cbot Kurucu ve CEO’su Mete Aktaş proje süreciyle ilgili, “Google Asistan Bankacılık Uygulaması projesi için, önce Google ile partnerlik sürecimizi tamamladık. Sonra işbirliği yaptığımız İş Bankası ile bu çalışmanın kapsamını belirledik. Sonra da bankacılık uygulamasını bu alandaki müşteri sorularını yanıtlayan bir FAQ asistanı olarak tanımlayarak geliştirme çalışmalarını tamamladık” dedi.

İş Bankası, Google Asistan’a entegre olan ilk Türk bankası oldu.

Türkiye İş Bankası’nın yapay zeka teknolojisine dayalı, doğal dil işleme yeteneğine sahip kişisel asistanı Maxi Google Asistan uygulamasına entegre edildi.

Böylece İş Bankası, 29 Kasım 2018’de kullanıma sunduğu Maxi ile Google Asistan’a entegre olan ilk Türk bankası oldu.

Maxi, Google Asistan kullanıcılarına vadeli hesap getirisi hesaplama, kredi faizi hesaplama, kredi kartına dair genel bilgiler, en yakın İş Bankası şubesi ve Bankamatik sorgulama ve kampanyalar da dâhil olmak üzere 500’e yakın konu başlığıyla ilgili sorulara yanıt vererek yardımcı oluyor Kullanıcılar ister İş Bankası müşterisi olsun ister olmasın, iPhone veya iPad’de “Google Asistan” uygulamasını yükleyerek, Android telefon veya tabletlerinde ise “Ok Google” diyerek veya ellerini ana sayfa butonuna basılı tutarak “İş Bankası ile konuşmak istiyorum” ya da “İş Bankası ile konuş” dediklerinde ya da yazdıklarında, bankacılık ile ilgili konularda aynı uygulama içerisinde Maxi’ye aktarılıyor

Konuyla ilgili açıklama yapan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, geleceğin bankacılığının yapay zeka teknolojisine dayalı diyalog bankacılığı üzerinden ilerleyeceğini öngördüklerini söyledi. Sezen, “Teknoloji ile kendi iş alanımızı birleştiriyor, tasarladığımız basit, hızlı ve kolay çözümler ile müşterilerimizin hayatını kolaylaştırıyoruz. Maxi, 3 aya yakın bir süre içerisinde 2 milyon kullanıcıya ulaştı ve 5 milyonu aşkın soruya cevap verdi. İşCep ve Maximum Mobil’in ardından Google Asistan içerisinde de kullanıcılarla etkileşime başlayan Maxi, ilerleyen dönemde bireylerin günlük hayatındaki yeni iletişim araçları ne ise onların içerisinde de yer alacak” dedi.

Geçen yılın sonunda Türkçe dilde hizmet vermeye başlayan Google Asistan uygulamasının sesli olarak yol tarifi alma, arama yapma, mesaj ve e-posta gönderme, müzik çalma, video oynatma, hava durumu tahmini ve uçuş bilgisi alma gibi yetenekleri bulunuyor.

Likebank geliyor!

LikeBank, anlık mesajlaşma uygulamaları üzerinden müşterilerine bankacılık hizmeti sunan yeni nesil bir dijital bankacılık hizmeti.
Bulunduğunuz her yer artık Banka! Facebook Messenger, Viber, Line ve Telegram ile sorunsuz bir şekilde kullanılabilmekte. Kayıt sonrası edineceğiniz dijital banka kartı ile (pek yakında) bankacılık işlemlerinizi sesli olarak ta gerçekleştirebileceksiniz.

Müşterilerini ödüllendirerek cazibesini artırmayı planlayan Likebank, bakiye üzerinden belli yüzdelerle puan verilmesi, satın alım işlemleri sonrası nakit iadesi, nakit alımları bu hediye puanlarla gerçekleştirebilmek bunlardan sadece ilk açıklananlar.

Hızlı bir yayılma politikası uygulayacağı anlaşılan Likebank, arkadaşını sisteme katanları unutmamış. Arkadaşını sisteme katanları puanlarla, nakit iadeleriyle ödüllendirme programları şimdiden hazır.

Son derece hızlı ve güvenilir bir sistem olan Likebank uygulamasında transferlerinizi sınırlı limitler içinde yapmayı ayarlayabiliyorsunuz. Parmak dokunuşları ile transferlerinize onay verebiliyorsunuz. QR kod ile güvenlik önlemlerinizi artırabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir

TCMB Faiz İndirim Kararı

TCMB Faiz İndirim Kararı

İçindekiler TCMB Faiz İndirim Kararı Bugün açıklanan TCMB Faiz İndirim Kararı ile bir hafta vadeli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir