Kredi iptali için gerekçeler
Kredi İptali Nasıl yapılır?

Kredi İptali Nasıl yapılır?

İçindekiler

Kredi İptali Nasıl yapılır?

Günümüz şartları eski ile kıyaslanamayacak derece değişti. Her konuda gelişim gösteren farklı bir dünya içinde yaşamaktayız. Bu birçok alanda olduğu gibi bankacılık ve kredi kullanımı konusunda da aynı şekildedir. Özel ve etkili modellerden olan krediler bankaların vermeyi, kullanıcıların da almayı sevdiği paralardır.

Ancak farklı nedenlerden dolayı kredi iptali istemi ile karşılaşılabilir. İhtiyacın ortadan kalması, başka bir bankadan daha cazip fırsatların gelmesi ya da diğer etmenler alınacak krediye duyulan ihtiyacın ortadan kalmasını sağlayabilir.

Bu ve benzeri nedenler ile sizler de etkili ve özel olarak kullandığınız bir kredinin farklı şekillerde iptalini isteyebilir misiniz? Bu konu aslında hem basit hem de karmaşık bir konudur.

Öncelikle imza atıldığında kredi tahsisi sağlanmış olacaktır. Ne kadar süre bazında kredi iptali istendiğinin önemi büyüktür. Bu şekilde dikkat edilmesi gereken konuların başında bu husus gelmektedir. Krediler tahsis işleminden, kredi onay işleminden ya da hesaba geçildikten sonra iptal edilebilir. Bu farklı aşamalarda bazen harç, dosya masrafları ve bazı giderler mudiden tahsil edilme haklı saklıdır. Alınan kredinin cinsi, tutarı ve bankadan bankaya değişen bazı uygulamalar ile değişebilmektedir.

Sizler de bankaya müracaat ettiğinizde iptal işlemini ön onaydan sonra yapabilirsiniz hatta işlemleri devam ettirmeyerek bankayı işlemin iptaline zorlayabilirsiniz. Ayrıca alınan farklı kararlar ve özel durumlar nedeni banka bazen kendisi de kredi iptali sağlayabilir. Bu tamamen inisiyatifi bir durumdur. Borçlunun şüpheli duruma girmesi, bankanın politikalarında değişmeler, verilen faiz oranlarında ki aşırı bir değişim nedeni ile belli aşamalarda iptal talebi karşılıklı ya da tek taraflı olarak gerçekleşebilir. Bu neden ile sizler de daha uygun bir kredi bulduğunuzda kredi tahsis işlemlerinde imza atmış olsanız da bu işlemden cayma yetkisine sahipsiniz. Ancak bu aşamada banka sizden bazı masrafları talep etmekte serbest olacaktır.

 

About admin

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir