Kredi Faizleri Düşer Mi?
Kullanıcıların farklı ihtiyaçları nedeni ile kredi çekerken öğrenmek istedikleri faizler düşer mi konusu her zaman kafaları kurcalar.

Kredi Faizleri Düşer Mi?

Kredi Faizleri Düşer Mi?

Hepimizin ihtiyaç duyduğunda ilk müracaat kapısı olan bankalar, kredi konusunda tek seçimimizdir.

Özellikle kullanıcıların farklı ihtiyaçları nedeni ile kredi çekerken öğrenmek istedikleri faizler düşer mi konusu her zaman kafaları kurcalar.

Farklı nedenlerden dolayı paraya ihtiyacımız olurken bu kredileri kullandığımızda uygun şekilde mal etmek isteriz. Bu isteklerimiz nedeni ile bazen tam tersi durumlar ile de karşılaşabiliriz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu kredilerin nasıl belirlendiği ile ilgilidir. Kredilerin nasıl şekillendiği bilinirse kredi faiz beklentileri de net bir şekilde belirginlik kazanır.

Bankalar para piyasaları gereğince hareket etmek zorunda olan kurumlardır. Bir ülkede faaliyet gösteren banka denetim, oranlar ve hizmetler gibi farklı işleyişleri nedeni ile kanun ve yasalar ile düzenlenmiş olan prosedürlere bağlıdırlar. Yani rekabet alanları aslında oldukça dardır. İşte sizlerin de sıklık ile duyduğunuz ya da kendinizin de sorduğu faizler düşer mi sorusunun cevabı aslında piyasa şartları ile alakalıdır. Çünkü bankalar Merkez bankasının belirlemiş olduğu faiz oranları çerçevesinde piyasaya para arz ve talebi oluştururlar. Yani merkez bankasının açıklamış olduğu oranlardan aldıkları paraları birkaç puan üzerine piyasaya arz ya da talep karşılamak amacı ile sürerler.

Hal böyle olunca öncelikle enflasyon, ardından merkez bankasının para politikaları ve faiz oranları o ülkede ki tüm bankaları ciddi anlamda ilgilendiren, belirleyici faktörler olmaktadır. Bu neden ile faizler düşer mi sorusunun yanıtı ekonominin geneline bakılarak verilebilir. Genellikle güvenli siyasi politikalar, yatırımların artması, ülke parasının döviz karşısında güçlenmesi gibi durumlarda enflasyon verileri otomatik olarak geri çekilecektir. Bu şekilde merkez bankası da faiz indirimine gidebilir. Bu bankaların merkez bankasından daha ucuz maliyetli kredi alabilmeleri anlamına da gelir. Bu şekilde zincirin halkaları birbirini tamamlayarak faiz beklentilerini belirleyecek unsurları oluşturmuş olur.

About admin

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.