Tüketici Sorunları Derneği'nin (Tüsoder) açmış olduğu davada '2.1 Hesap İşletim Ücreti' yönünden yürütmesinin durdurulmasına" karar verdi.
Danıştay İdari Dava Daireleri, banka hesaplarından alınan "Hesap İşletim Ücreti" ile ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararı aldı.

“Hesap İşletim Ücreti” Davası ile ilgili gelişme…

“Hesap İşletim Ücreti” Davası ile ilgili gelişme…

Danıştay İdari Dava Daireleri, banka hesaplarından alınan “Hesap İşletim Ücreti” ile ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Tüketici Sorunları Derneği’nin (Tüsoder) açmış olduğu davada ‘2.1 Hesap İşletim Ücreti’ yönünden yürütmesinin durdurulmasına” karar verdi.

Danıştay Onbeşinci Dairesi, Tüsoder’in, hesap işletim ücretinin yürütmesinin durdurulması için açtığı davayı reddetmiş ancak dernek bu karara itiraz ederek yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay İdari Dava Daireleri’ne başvurmuştu.

Tüsoder Genel Başkan Vekili Avukat Rıdvan Yıldız’a göre , Danıştay İdari Dava Daireleri yaptıkları itirazı haklı görerek bankaların aldığı hesap işletim ücretinin haksız olduğu değerlendirmesiyle yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Bu karar, bankaların tüketicilerden hesap işletim ücreti alamayacaklarını ve dolayısıyla bu yönetmeliğe dayanarak tahsil ettiği bedellerin dayanaksız kaldığı anlamına geliyor. Bankalar artık Danıştay’ın nihai kararına kadar tüketicilerden hesap işletim ücreti tahsil edemeyecekleri gibi tahsil ettikleri hesap işletim ücretlerini iade etme yükümlülüğü altındadır.

Rıdvan Yıldız’a göre “Hesap İşletim Ücreti” çifte ücretlendirmeye yol açmakta. Vadesiz hesap mevduat faizinin bile bunlar gözetilerek belirlendiğini , kanunen açılması gerekli hesaplardan ( Maaş Hesabı, Emekli Aylığı, Öğrenci Harcı Ödemesi, İcra Müdürlüğü Tahsilâtı ) da bu ücretin tahsil edilerek kötüye kullanım doğurduğunu vurgulamakta.
Daha önemlisi bu hesaplardan yapılan bankacılık işlemlerinden ( havale, EFT ) ayrıca ücret alındığını önemle belirtmiştir.

Rıdvan Yıldız ayrıca hesap işletim ücreti yanında tahsis ücreti ve nakit avans çekim ücretinin de iptalini istediklerini, bu konuda da Danıştay’ın olumlu bir karar verme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmiştir.

About admin

İlginizi Çekebilir

TCMB Faiz İndirim Kararı

TCMB Faiz İndirim Kararı

İçindekiler1 TCMB Faiz İndirim Kararı1.1 Konutder: Sıra Özel Bankalarda1.2 TİM: Yatırımlar Artacak1.3 GYODER: Konut Sektörü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.