KYK Kredi Borçları Silinecek Mi?

Üniversite hayatı boyunca, tüm Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının talep edebildiği, Kredi Yurtlar Kurumu’nun kredisi hakkında bilgi sahibi olmak için okuyabilirsiniz. KYK kredi borçları silinecek mi? Sorusu hakkında, henüz net bir bilgi olmasa bile, konu hakkında var olan bilgileri öğrenmek adına okumanız yeterli.

Konu ile ilgili güncel olan açıklamalar arasında ise, kredinin faizlerinin peşin ödeme yapılırsa silinebileceği yer almakta. Yetkililerin yaptıkları açıklamalara bakarak, yeni yapılacak olan vergi yapılandırması sonrasında, peşin ödemeler ile vatandaş faizden kurtulabilecek.

KYK Kredi Borçları Nasıl Yapılandırılacak?

KYK’dan alınan kredilerin yapılandırma süreçlerinin, tam net olmamak ile birlikte belli adımlarda gerçekleşeceği düşünülüyor. KYK kredi borçları yapılandırmasının ilk adımı, pandemi nedeniyle, taksitlerin ödenmesinin 1 yıl ertelenmesi ile başladı. Yapılandırmadan yararlanacak olan öğrencilerin, taksit ödemeleri 1 yıl sonra başlayabilecek.

Bilindiği üzere, öğrencilerin üniversite mezuniyetinden 2 yıl sonrasında, KYK kredi ödemeleri başlamaktadır. KYK kredisi ödeme işlemi yapacak öğrenciler, bu süre zarfından sonra ödemeye başlarlardı. Fakat içerisinde bulunduğumuz ekonomik durum nedeniyle ödemelerde erteleme olabilecek.

KYK kredi borçları silinecek mi? Sorusuna cevap henüz tam olarak gelmese bile, öğrencilerin faizlerden kurtulacağı da konuşulan konular arasında yer alıyor.

KYK Kredisi Faiz Oranı Ne Kadar?

Kredi Yurtlar Kurumu’nun kredilerinden faydalanan kimselerin aldıkları kredilerin faiz oranı %1.40’dır. %1.40 faiz oranı nedeniyle, ödemeyi geciktiren kimselerin ödedikleri miktar, aldıkları miktarın 2 katını bile aşabilmekteydi. KYK kredi borçları yapılandırması sayesinde, peşin ödeme yapan öğrencilere faiz affı durumu söz konusu olacak.

Peşin ödemeler ise maksimum 18 aya kadar taksitlendirilirken, bu tarz ödemelerin faizi silinse bile, 18 aylık süreçte %4.5 faiz oranı uygulanacak. Yani 18 ay içerisinde ödeme sağlanmayan ayların faizi yüzde 4.5 olacak.

KYK Kredi Ödeme Erteleme

Kredinin ertelenmesi konusunda, birer yıl ara ile erteleme yapma olanağınız bulunuyor. Erteleme talep edecek olan kişilerin, KYK kredi borçları ödemelerini, talep anına kadar düzenli yapmış olması gerekmekte. Aynı zamanda kredi erteleme konusunda kişilerin aşağıdaki gereksinimlerden birine sahip olması gerekiyor;

  • Kişinin aktif olarak çalışmıyor olması, işsiz olması gerekiyor.
  • Askerlik durumunda olan kişi de ödeme ertelemesi yapabiliyor.
  • Yüksek lisans ve doktora eğitim süreçleri içerisinde bulunan kişilerde erteleme yapabilir.

Borçların ertelenmesi durumunda, ertelendiği zaman kalan borç, bir sonraki belirlenen ödeme döneminde alınmaya başlıyor. Bu süre KYK için 1 yıl gibi bir erteleme olduğundan, 1 yıl sonra yine aynı faiz oranından ödeme yapmanız gerekiyor.

KYK kredi borçları silinecek mi? Sorusuna şimdilik net olan yanıtın, bu koşullar altında erteleme yapılabileceği, yanıtı olduğunu belirtmekte fayda var.

KYK Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi başvurusu yapmadan önce, krediye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını bilmeniz gerekiyor. Şayet öğrenim süresince sizlere burs ve benzeri yardım yapabilecek kimseler varsa, kredi talebinde bulunmanıza gerek yok. KYK kredi borcu öğrencilik zamanlarında kişinin aklında olmasa bile, mezuniyet sonrasında kişinin canını sıkabilir vaziyette. İleriye yönelik sorunlar istemiyorsanız, üniversiteniz bittikten sonra düzenli ödeme yapmayı unutmayınız.

Düzenli ödeme yapamayacağınızı veya krediye net olarak ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız da kredi başvurusu yapmanıza gerek olmayacaktır.

 

About admin

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.