Enpara nedir? Ülkemizde yeni bir bankacılık anlayışı. Dijital Bankacılık!

Enpara nedir? Ülkemizde yeni bir bankacılık anlayışı. Dijital Bankacılık!

Bankacılık hizmetleri ve banka kredileri hakkında içerik yayınlayan web sitemize gelen soruları şöyle bir gözden geçirdik. En çok sorulan sorunun  enpara nedir ? olduğunu gördük. Bugünkü yazımızı bu konuya ayırmayı uygun gördük.

Dünyada yaşanan “dijital” akımını artık bankacılık alanında da görmek mümkün. Bir zamanlar bankalar verdikleri hizmetleri telefon ağırlıklı yapmaya başlamışlar ve bu hizmetlerini  Telefon Bankacılığı olarak adlandırmışlardı. Daha sonra teknolojinin gelişmesiyle birlikte İnternet  ve buna bağlı olarak akıllı telefon kullanımı artınca bankalar hizmetlerinin büyük bölümünü İnternet kanalıyla vermeye başladılar buna da İnternet Bankacılığı adı verildi.

Geldiğimiz aşamada bankalar fiziki varlıklarından (şubelerden) ziyade internet bankacılığına önem vermeye başladılar ve artık neredeyse tüm işlemleri bilgisayarlar, tabletler, cep telefonları kanalıyla yapmaya başladık. İşte bu gelişim neticesi Dijital Bankacılık ortaya çıkmış oldu.

İçindekiler

enpara nedir?

enpara.com, ülkemizin ilk şubesiz dijital bankasıdır.

Halk arasında enpara olarak adlandırılmasına rağmen, ticari ünvanı enpara.com olan bu dijital banka, 2012 yılı ekim ayında QNB Finansbank tarafından kurulmuştur. Verdiği tüm bankacılık hizmetlerini yalnız dijital kanallar aracılığıyla sunmaktadır.

enpara nedir sorusunun en kısa ve net yanıtı; Enpara.com, ülkemizin ilk şubesiz dijital bankasıdır.

enpara.com da başlıca dört ana özellik göze çarpmaktadır;

  • Müşterilerinden sonsuza kadar EFT/havale ve hesap işletim ücreti almayacaklarını hesap açılış sözleşmelerinde açıkça beyan etmekteler. Üstelik hazırladıkları hesap açma sözleşmesi sadece iki (2) sayfa.
  • Tasarruflarını değerlendirmek için müşterilerine her zaman en yüksek mevduat faizini sunmaktalar. Öylesine ki cari hesabınızdaki bakiyeye bile günlük yüksek faiz verebilmekteler.
  • Nakit ihtiyacı içinde olan müşterilerine ise her zaman son derece avantajlı kredi faiz oranları sunmaktalar.
  • Uzun vadeli müşteri memnuniyeti sağlamak adına zaman zaman kampanyalar düzenleyerek müşteri sadakati sağlamaya çalışmaktalar.

enpara nedir ve nasıl bu kadar avantajlı? Yanıt çok basit. Şubesiz Bankacılık!

Peki, enpara.com bu avantajları nasıl sağlamakta?

Yanıt çok basit. Şubesiz Bankacılık!

Evet yanlış okumadınız, enpara.com un fiziki şubesi bulunmamakta. Onların sadece .com’ları var.

Fiziki şube sahibi olmamanın verdiği maliyet avantajını müşterilerini memnun etmeye kullanan bir dijital banka.

Gösterişli şubeleri olmadığı için gereksiz kira, elektrik, su, doğalgaz, temizlik, çay, kahve, kalem, kağıt gibi harcamaları olamayan bankanın  QNB Finansbank tarafından kurulmuş olmasına rağmen işlemlerinin tamamını kendi olanaklarıyla gerçekleştirmesi, merkeze hiçbir işlemini yönlendirmemesi gerçekten ilginç.

Hesap açılışı son derece sevimli küçük bir törenle gerçekleşiyor. Banka müşteri temsilcisi sizi yerinizde ziyaret ediyor, belgeler direkt olarak tablet vasıtasıyla dijital ortama taşınıyor, huzurda imzalar atılıyor sonra.. Sonrası bu kadar. İşlem bitiyor. Müşteri temsilcisi size bankanın küçük ama zarif hediyelerini takdim ediyor ve gözden kayboluyor. Örneğin ben yıllardır müşteri temsilcimi görmedim. Olası sorunlar web sitesi üzerinden ya da akıllı telefonuma indirdiğim uygulama üzerinden hallediliyor.

QNB Finansbank, enpara.com’a sadece ATM kullanımında direkt destek sağlamakta. Nakit yatırmak veya çekmek için bankanın size verdiği encard ile tüm nakit işlemlerinizi hatta giderek artan özellikleriyle çeşitli alışverişlerinizde kullanılabilir halde.

(Bizden duymuş olmayın ama bankanın kredi kartı çıkarma konusunda çalışmalar yaptığı bilgisini aldık)

enpara.com dan sadece bireysel olarak değil ama artık aynı zamanda kurumsal olarak ta yararlanabilirsiniz.

Bu konuyu ve bu yazımızı okuduktan sonra soracağınızı tahmin ettiğimiz diğer konuları da sonraki yazımızda yanıtlamaya çalışacağız.

Yine de bize yol gösterici olması bakımından sorularınız iletmekten çekinmeyin.

Ülkemizin ilk şubesiz dijital bankası enpara.com‘a aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

enpara.com

About admin

İlginizi Çekebilir

TCMB Faiz İndirim Kararı

TCMB Faiz İndirim Kararı

İçindekiler TCMB Faiz İndirim Kararı Bugün açıklanan TCMB Faiz İndirim Kararı ile bir hafta vadeli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir