Konut Kredisi Faizleri Düştü

Evet yanlış okumadınız, Konut Kredisi Faizleri Düştü. Ziraat Bankası’nın başı çektiği bu kampanyada konut kredisi faiz oranı % 0.99 olarak uygulanmaya başladı. Bu kampanyaya yine bir kamu bankası olan Vakıfbank iştirak etti.

Özel bankaların henüz iştirak etmediği konut kredisi faiz indirimi kampanyasına son katılan banka yine bir kamu bankası olan Halkbank oldu.

Merkez Bankası başkanının görevden alınarak faiz oranlarının düşürülmesi ile başlayan süreç devlet bankalarının konut kredisi faizi ni indirerek devam ettirilmeye çalışılıyor. Süreç doğal olarak özel bankalar tarafından da dikkatle takip edilmekte. Bu konuda arkasında devlet desteği olan kamu bankalarıyla, özel bankalar arasında belki de bir haksız rekabet başlatılmış durumda. Nitekim geçtiğimiz günlerde Ziraat Bankası geçtiğimiz yılın ilk yarısını TL. 3,953,086,000.- karla kapatırken bu rakam bu yılın aynı dönemi için TL. 2,815,601,000.- oldu. Yani bankanın karlılığında yaklaşık % 29’luk bir düşüş gözlenmekte.  Halk Bankası ise 1. Çeyrek Ara Dönem Faaliyet Raporunda açıklamış olduğuna göre geçen yılın ilk üç ayına göre karlılığında % 81,2 gerileme yaşamıştı.

Konut Kredisi Faizleri Düştü
Konut Kredisi Faizleri Düştü

Başta konut sektörü ve onun canlandırması planlanan alt sektörler (mobilya, beyaz eşya, inşaat malzemeleri vb.) ile ekonomik durgunluğun aşılarak ticari faaliyetlerin artırılmasına yönelik bu kararların ne derece başarılı olacağı da merak konusu.

Bu üç bankanın konut kredisi kullandırım şartları ise şöyle;

Kredi TL. 500.000.- ye kadar kullanıldığında uygulanacak konut kredisi faiz oranı % 0,99.  Talep edilen kredi TL. 1.000.000.- olursa vadede değişiklik olmamakla beraber uygulanacak faiz oranı % 1,19 a yükseliyor. Daha yüksek meblağlar için konut kredisi faiz hesaplaması % 1,39 faiz oranı üzerinden yapılmakta.

Ziraat Bankası ve Halkbank konut kredisi için en fazla 180 ay vade kabul ederken Vakıfbank azami 120 vade uygulamakta.

Tabii haliyle insanların aklına bu konut kredisi faizlerinde uygulanan indirimin diğer tüketici kredilerine de yansıyıp yansımayacağı gelmekte?

Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas bir basın açıklaması yaparak, 1,20 – 1,30 seviyelerine kademeli bir indirim beklerken, uygulamaya konan bu yeni konut kredisi faiz oranlarının inşaat sektörü için çok olumlu olduğunu belirtmiştir.  Konut ihtiyacı olan bireylerin son bir iki yıldır taleplerini ertelediklerini, açıklanan bu teşvikli fiyatlama sayesinde konut alımlarının tekrar başlayacağından emin olduğunu sözlerine ilave etmiştir.  Özellikle TL. 250.000.-  – TL. 300.000.- gibi meblağlarda 180 ay gibi vadelerde kira öder gibi taksitler oluştuğunu belirten Altan Elmas’ın bu görüşüne pek katılamamaktayız. Örnek olarak 180 ay vadeli TL. 350.000.- lık bir konut kredisinin aylık taksiti TL. 4,173,61 olmaktadır. Okuyucularımızın hesabı daha iyi yapacaklarından eminiz.

About admin

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir