Varlık Yönetim Şirketi Nedir ?

İçindekiler

Varlık Yönetim Şirketi Nedir ?

Varlık yönetim şirketleri, finans sektöründe faaliyet gösteren firmaların tahsil edemedikleri alacakları  satın alan firmalardır.

Özellikle bankalar tarafından yoğun olarak talep görmektedirler.

Bankaların kredi onayı verdikleri , ancak belli bir süre sonra tahsil edemedikleri alacaklarını varlık yönetim şirketlerine devrederek  hem operasyonel masraflarından kurtuldukları hem de vakit kazandıkları işlem sonucunda ilave olarak bilançolarının temizlenmesi de sağlanmaktadır.

Finansal kurumlar, kredi onayından sonra kullandırdıkları kredilerde risk takibi yaparlar. Almış oldukları teminatlarla ,  onayladıkları kredinin riske edilen tutarı arasında denge sağlamaya çalışırlar.  Ekonomideki değişiklikler, firmaların iş kabiliyetindeki değişiklikler neticesi verilen kredinin geri dönüşünde sıkıntılar ortaya çıkabilir. Alınan teminatlarda da zaman içerisinde bozulmalar görülebilir.

Finansal kurum yöneticileri (örneğin bankalar) kredi onayı sonrası verdikleri kredinin geri dönüşünde problem yaşayınca bunu Varlık Yönetim Şirketine satarlar. Borçlu ile bankanın anlaşamadığı bu durumda banka aradan çekilmiş olur.

Varlık yönetim şirketi kredi analistleri, borçlu firmanın finansal durumunu tekrar değerlendirerek borcun geri ödenmesini teminen yeni bir kredi onayı sağlayarak borcun yeniden yapılandırılmasını sağlar.

About admin

İlginizi Çekebilir

Sanal Ödeme Yöntemleri Konusunda Son Gelişmeler

Sanal Ödeme Yöntemleri Konusunda Son Gelişmeler

İçindekiler Sanal Ödeme Yöntemleri Konusunda Son Gelişmeler Ödeal İşyerim uygulaması ile artık cep telefonu kullanarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir