TCMB Faiz İndirim Kararı

İçindekiler

TCMB Faiz İndirim Kararı

Bugün açıklanan TCMB Faiz İndirim Kararı ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı %16,50 olarak belirlendi.

Para Politikası Kurulu Kararı

Geçtiğimiz toplantıda (Temmuz ayı 2019) 425 puanlık indirimden sonra gelen bu 325 puanlık indirim döviz fiyatlarında (şimdilik) yükselişe sebep olmadığı gibi USD c/5,66 seviyelerine gerilemeye yol açtı.

Konutder: Sıra Özel Bankalarda

Konutder ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, TCMB faiz indirimi sonrası açıklama yaparak, benzer indirimlerin özel bankalar tarafından da gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

TİM: Yatırımlar Artacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Merkez Bankası’nın yaptığı bu faiz indiriminin faiz oranlarına yansıması neticesi, kapasite artışı ile birlikte makine-teçhizat yenileme faaliyetlerinin artacağını belirtti.

GYODER: Konut Sektörü Canlanacak

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, TCMB PPK’nun yaptığı faiz indirimi ile konut kredisi faiz oranının %1’in altına düşmesiyle, gayrimenkul sektöründe canlanma olacağını belirtti.

TCMB Faiz İndirim Kararı
TCMB Faiz İndirim Kararı

Bugün açıklanan TCMB Faiz İndirim Kararı ile bankaların kullandırdıkları başta konut kredisi olmak üzere diğer bireysel kredilerinde indirime gitmeleri beklenmekte.
Şu an bireysel kredilerde geline durumu sizler için özetlemek istedik.

Konut Kredisi Faiz Oranlarında Durum

Bilindiği gibi çok kısa bir süre önce kamu bankaları (Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank) konut kredisi faiz oranlarını düşürerek %1’in altına inmişlerdi.

Özel bankalar ise bu kadar cesur davranmamakla birlikte Yapı Kredi Bankası, ING Bank ve İş Bankası konut kredisi faiz oranlarını %1,29 olarak belirlemişlerdi.

Son alınan kararlarla TEB, konut kredisi faiz oranını %1,20 olarak belirledi. Akbank ise konut kredisi faiz oranını %1,35’e çekti.

Tüm bu oranlar TL.500,000.- ve 120 ay vade için olup, dosya ve benzeri masrafları içermemektedir.

Konut Kredisi Kullanımı Artış Gösterdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Bankacılık Sektörü verilerine göre, faiz oranlarında gerçekleşen düşüş, konut kredisi faiz oranlarına da yansıyarak, Ağustos 2019 ayında konut kredisi kullanımını 2,35 TL arttırdı.

Temmuz ayında 178,7 Milyon lira olan konut kredisi kullanımı, ağustos ayında yükselişe geçerek, 181 Milyon liraya yükseldi.

İhtiyaç Kredilerinde Durum

Konut kredilerinde en düşük faiz oranını uygulayan devlet bankaları, bireysel ihtiyaç kredisi söz konusu olduğunda özel bankaların gerisine düşmekteler.

Vakıfbank %1,55, Ziraat Bankası %1,59 ve Halkbank ise %1,8 oranlar uygulamaktalar. Özel bankalar içerisinde en uygun ihtiyaç kredisi TEB %1,43 ve ING Bank %1,49 sıralanmaktalar.

Söz konusu kredi oranları TL. 10.000.- ve 24 ay vade için uygulanmaktadır. Faiz oranları kredi notunuza göre değişiklik gösterebilir ve kredi kullandırım masrafı ve dosya masrafı içerebilir.

Taşıt Kredilerinde Durum

En uygun taşıt kredisi veren banka olarak karşımıza bir katılım bankası çıkıyor. Kuveyt Türk %1,39. Diğer bir katılım bankası Vakıf Katılım ise %1,43 lük bir faiz oranı belirlemiş. Devlet bankalarından Ziraat Bankası %1,43, Vakıfbank %1,45 lik oranlarla ilk sıralarda yer alıyorlar. Taşıt kredisinde özel bankalar arasında en uygun faiz oranı %1,46 ile ICBC Bank’ta bulunuyor.

Söz konusu kredi oranları TL. 20.000.- ve 48 ay vade için uygulanmaktadır. Faiz oranları kredi notunuza göre değişiklik gösterebilir ve kredi kullandırım masrafı ve dosya masrafı içerebilir.

About admin

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir