Mevduat Hesabı Nedir
Vadesiz Mevduat, Vadeli Mevduat ve Kredili Mevduat Hesabı

Mevduat Hesabı Nedir?

İçindekiler

Mevduat Hesabı Nedir?

Bankacılık sektörü kurulduğu günden bu yana farklı işlemler yapmış olsa da sizler ile genellikle hesaplar üzerinden işlem yapar. Bir bankada açabileceğiniz çok farklı hesaplar bulunur. Özelliği olmayan ve düz hesaplara mevduat hesabı denirken, bu hesaplar vadeli, döviz ya da yatırım şeklinde de sınıflandırılırlar. Mevduat yani para anlamına gelir. Maaşınızı aldığınız, ödemelerinizi yaptığınız ve her an açıp kapatma yetkisinde olduğunuz hesaplara mevduat hesapları denir. Bu hesaplar esnek, sınırsız işlem olanağı olan ve genellikle bankalar tarafından işletim ücreti talep edilen hesaplardır.

Bu hesaplarınız üzerinden para yatırabilir, çekebilir, havale, EFT ve diğer para transferlerini alıp gönderebilirsiniz. Yani belirli bir mecburiyetiniz olmadan işlem yapma yetkisine bu hesaplarda sahip olursunuz. Genellikle bankaya gittiğinizde ve hesap açmak istediğinizde mevduat hesabı adı altında bir hesap açılır. Ardından vadeli, kredi, yatırım, döviz ve altın hesabı gibi hesaplar da açabilirsiniz. Bu farklı ve özel hesaplar sayesinde dilediğiniz işlemi yapabilme özelliği sizlere farklı kanallar vasıtası ile sağlanmıştır.

Mevduatınızın yani birikimlerinizin bankada durması genellikle güvenli bir işlemdir. Özellikle son dönemde teknolojinin de gelişmesi ile internet ve mobil bankacılığı da devreye girmiştir. Bu bankacılık sistemleri sayesinde istediğiniz zaman ve istediğiniz işlemi yapabilme yetkisine sahipsiniz. Özellikle mevduat hesabı üzerinden EFT, havale gibi işlemlerin yanı sıra, kredi kartı borç ödeme, otomatik ödeme talimatları da verilebiliyor. Bunun yanı sıra likit fon, altın ve döviz işlemleri ile vadeli işlemler için ayrı bir hesap açmanız gerekmektedir. Her hesabın işleyişi farklı olduğundan dolayı etkin sonuçları alabilmeniz için etkin bir şekilde mevduat hesabınızı kullanabilirsiniz. Sizlere sunulan bu özel ve farklı hizmetler sayesinde en ideal sonuçları bankanızdan alabilirsiniz. Sizler de farklı hesaplar ile farklı işlemleri bankanız ile yapabilirsiniz.

Mevduat hesabı vadeli ve vadesiz olmak üzere ikiye ayrılır.

Vadesiz mevduat hesabı yukarıda anlatıldığı gibi anlık olarak para yatırıp çekebildiğiniz, ödemelerinizi yaptığınız hesaptır. Bu hesaba uygulanan mevduat faizi son derece düşüktür. Bazı bankalar bu tür hesaplardan işlem ücreti almaktadırlar.

Vadeli mevduat hesabı nedir ?

Belli bir süre (vade) sonunda daha evvelden bankayla belirlemiş olduğunuz oranda size faiz kazandıran mevduat çeşidine , vadeli mevduat hesabı denir .

Bu faizi kazanmak için başlangıçta belirlenmiş süre dolana kadar paranın bankada kalması gereklidir. Süre dolmadan , yani vadesinden evvel parayı çekmeniz halinde hesabın vadesi bozulmuş olacağından faiz talep etme hakkınız bulunmamaktadır.

Kredili mevduat hesabı nedir ?

Bankada açtırmış olduğunuz vadesiz mevduat hesabınıza bağlı olarak , belli bir limit tahsis edilmiş kredili bir hesap türüdür.

Kredi Mevduat Hesabı (KMH) , Ek Hesap ,  Avans Hesabı , Destek Hesabı gibi isimlerle de tanımlanmaktadır.

Vadesiz mevduat hesabınızda yeterli bakiye olmadığı ve acil bir ihtiyacınızın olduğu durumlarda , bankanız tarafından belirlenmiş limit dahilinde acil ihtiyacınızın giderilmesi için kullanabilirsiniz. Böylece vadesiz mevduat hesabınız eksi bakiye olacak , siz bankaya borçlanmış olacaksınız. Oluşan bu borcunuzu faiziyle beraber ayın sonunda bankaya ödemeniz gerekecektir.

About admin

İlginizi Çekebilir

Sıfır Faizli Konut Kredisi veren bankalar 2019

Sıfır Faizli Konut Kredisi veren bankalar 2019

Bu konuda bazı enteresan bilgiler paylaşacağız. Ama ondan hemen şunu belirtelim. Türkiye’de şu an için …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir