Kredinin Unsurları Nelerdir
Kredinin Unsurları Nelerdir Zaman , Güven , Risk , Gelir olarak dört ana unsuru bulunmaktadır.

Kredinin Unsurları Nelerdir?

Kredinin Unsurları Nelerdir?

Kredinin dört ana unsuru bulunmaktadır.

Zaman

Güven

Risk

Gelir

Zaman Unsuru;

İçindekiler

Kredi belirli bir süre için verilir.

Tahsis edilmiş kredinin , belirli bir ” vade ” sonunda geri ödenmek veya verilmiş taahhüdün yerine getirilmek üzere verilmesi, kullandırılmasıdır. Bankalar ” kredi vadesi ” ni tespit ederken krediye konu teşkil eden faaliyetin süresi, ülke ve dünya ekonomisindeki gelişmeler gibi çeşitli unsurları göz önünde bulundurmak zorundadırlar. Kredi Vadesi nin uzaması , kredi risk faktörünü etkilemekte, vade uzadıkça haliyle risk artmaktadır. Bu da otomatik olarak Kredi Fiyatı yani Faiz ve/veya Komisyonu etkilemektedir.

Güven Unsuru ;

Kredi tahsisinin ana dayanağı güvendir.

Kredi kullandırılacak kişi veya firmanın finansal tablolarının iyi olmasının yanı sıra , ticari geçmişinin yani piyasa bilgilerinin olumlu olması gerekir. Buna rağmen içinde bulunduğumuz ekonomik şartlar göz önünde tutularak bankaların kullandıracakları krediler için ilave teminat istemeleri normal karşılanmaktadır.

Kredinin Unsurları Nelerdir
Kredinin Unsurları Nelerdir Zaman , Güven , Risk , Gelir olarak dört ana unsuru bulunmaktadır.

Risk Unsuru ;

Bankalar kişi veya firmalara kredi kullandırımını belli bir kazanç sağlamak üzere yaparlar. Bunun adı nakit kredilerde ” Faiz ” , gayrinakit kredilerde ” Komisyon ” dur. İşte ” risk “, kullandırılmış olan kredinin faizi veya komisyonuyla birlikte , belirlenmiş kredi vadesi sonunda tahsilatını engelleyebilecek her türlü gelişmedir.
Gelir Unsuru ;

Günümüzde bankacılık hizmetlerinden alınan ücret ve komisyonlar bankaların toplam karlarının içinde önemli bir yere sahip olsalar dahi, kullandırılan kredilerden elde edilen faiz ve komisyonlar bankaların en önemli gelir kaynaklarıdır.

About admin

İlginizi Çekebilir

Sıfır Faizli Konut Kredisi veren bankalar 2019

Sıfır Faizli Konut Kredisi veren bankalar 2019

Bu konuda bazı enteresan bilgiler paylaşacağız. Ama ondan hemen şunu belirtelim. Türkiye’de şu an için …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir