kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenirse faiz işler mi
Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenirse ne olur ?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı kullanımı son dönemde oldukça etkili ve hızlı gelişen bir bankacılık ürünü. Ancak düzenli ve sağlıklı kullanılmadığında kullanıcıların ve bankaların mağdur olabileceği bir risk taşımaktadır. Bankalar kullanıcılarına vermiş oldukları kredilerin geri dönüşlerinin sağlam olmasını isterler. Ancak her bir kullanıcının da bazen maddi sorunlar yaşaması gayet olağandır. Bu nedenle yapılan düzenlemeler kredi kartı asgari ödeme şartlarını kullanıcılara sözleşmeler ile sunar. Kullandığınız kredi kartının farklı nedenlerden dolayı ödenememesi ya da bazı aksaklıklar yaşanması hemen yasal takibi başlatmaz.

Bankaların bu ve benzeri uygulamaları bazen kullanıcıların daha rahat nefes almasına neden olur. BDDK tarafından da takip edilen bu durumlar, özellikle bankalara ait kredi kartlarının ödenememesi durumunda esneklik getirilmiştir. Bir nedenden dolayı yüksek limitte kullandığınız kredi kartının ödemesinin tamamını ayarlayamadığınızı düşünün. Bu durumda kredi kartı borcunuzun bir kısmını ödemek zorundasınız. Bu işlem kredi kartı asgari ödeme tutarı adı altında tahsil edilmektedir. Ve şuan için kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplama için uygulanan bu tutar, ödenmesi gereken toplam tutarın %30’luk kısmını kapsamaktadır. Yani 1.000 TL gelen hesap ekstresi borcunuzun 300 TL olan kısmını ödemek ile yükümlüsünüzdür. Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenirse faiz işler mi sorusunun yanıtı da böylece otomatik olarak yanıtlanmış olur.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenirse , faiz ödenmeyen bakiye için tahakkuk ettirilecektir.

Yani ödenmeyen tutar banka tarafından yasal olarak faiz işlemine tabi tutulacaktır. Kesin ve etkili bir kredi notu kaybı yaşamamak için kredi kartı tutarınızın tamamın ödenmesi çok daha iyidir. Ancak dönemsel sıkıntılar ya da taksitlendiremediğiniz bir borcunuzu süreç için eritebilme olanağını bu şekilde kullanmış olursunuz. Sizlerde tüm asgari tutarlarınızı ödeyemediğiniz zaman kredi kartı asgari ödeme yaparak yani %30 borcunuzu ödeyerek, kısmi olarak ödemeden kurtulursunuz. Bu durumda da bankanız size yasal işlem takibi yapmaz. Aksi halde 3 ay boyunca ödeme yapılmaması ya da asgari ödemenin yapılmadığı durumlarda yasal takip işlemi başlatılacaktır.

About admin

İlginizi Çekebilir

Sanal Ödeme Yöntemleri Konusunda Son Gelişmeler

Sanal Ödeme Yöntemleri Konusunda Son Gelişmeler

İçindekiler Sanal Ödeme Yöntemleri Konusunda Son Gelişmeler Ödeal İşyerim uygulaması ile artık cep telefonu kullanarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir