Bankaların eft işlem saatleri
Bankaların eft işlem saatleri birbirinden farklılık gösterebilirler.

EFT Saatleri Kaçta Başlar?

EFT Saatleri Kaçta Başlar?

Bankalar arası fon transferi olan EFT farklı bir işleyişe sahiptir. EFT merkezi üzerinden yapılan işlemler belirli saatler ve işlemler ile sınırlandırılırlar. Bu şekilde sizler de bankadaki hesabınızdan ya da herhangi bir bankadan başka bir bankadaki hesaba para göndermek istediğiniz de EFT saatleri konusuna takılabilirsiniz. Bu özel işlemler, genellikle bankalar arası prosedürler ile Merkez Bankalarının koyduğu kurallar çerçevesinde gerçekleşmektedir. Bu neden ile sizler de EFT yapmak, ya da almak istediğinizde bu kurallar bazında işlem yapmak zorunda kalırsınız.

Her zaman ihtiyaç duyabileceğiniz bu işlemlerde belirtilen saatlerde işlemleriniz gerçekleşecektir. İş günü ve mesai saatleri baz alınan bu işlemler de yapacağınız transferin elzem olması durumunda EFT saatleri bilinmek zorundadır. Aksi halde işlemleriniz aksayabilir. Havale işlemlerinden farklı olan bu işlemler de genellikle tüm bankalar aynı saatleri kullanarak işlem yaparlar. Bu da bir karışıklığın olmasını önlemek açısından önemlidir. Sizler de bu temel saatlerde bankanız üzerinden ya da bir bankanın şubesinden transfer işlemlerini yapabilir, bu saatler dahilinde istediğiniz zaman paranızı gönderebilirsiniz.

Yine de bankalar arası EFT işlem saatleri farklılık göstermektedir. Bu sebeple işlem yapmadan evvel EFT işlemi yapacağınız banka hakkında bilgi almanız yararınıza olacaktır.

Örneğin Örneğin Vakıfbank İnternet Bankacılığında EFT işlemlerinizi, iş günlerinde saat 00:01 ile 16:45 arasında gerçekleştirebilirsiniz. Ancak Garanti Bankası Mobil Bankacılık EFT işlem saatleri 09:00-17:15 arasındadır. Yapı Kredi bankası Bireysel İnternet Şubesinden EFT işlemlerinizi  09:00-16:45 arası yapabilirsiniz.

Sizler için farklı hiçbir uygulamanın yapılmayacağını bildirmek isteriz. Havalede yedi gün 24 saat işlem yapabilirken, EFT işlemlerinde bankaların belirlediği saatler esas olacaktır. Şuan için uygulanan EFT saatleri mesai günlerinde sabah 08:00 başlayarak akşam 17:15’de sonlanır. Bu neden ile hafta içinde yapabileceğiniz bu işlem saatlerine dikkat edilmek kullanıcıların da mağdur olmasının önlenmesini sağlayacaktır.

Etkili ve hızlı işlem yapmak için EFT saatlerinden işlem yapılması, geç kalınması durumunda ise bir sonra ki mesai günü ve EFT başlangıcında işlemlere devam edileceği bilinmelidir. Bu özel işlem gün ve saatlerine dikkat edildiğinde sorun çıkmadan sizlerde EFT yapabilir, alabilirsiniz. Her zaman resmi olarak açıklanan bu saatler esneme olmadan uygulanmaktadır.

 

EFT Saatleri Kaçta Başlar? Bankalar arası fon transferi olan EFT farklı bir işleyişe sahiptir. EFT merkezi üzerinden yapılan işlemler belirli saatler ve işlemler ile sınırlandırılırlar. Bu şekilde sizler de bankadaki hesabınızdan ya da herhangi bir bankadan başka bir bankadaki hesaba para göndermek istediğiniz de EFT saatleri konusuna takılabilirsiniz. Bu özel işlemler, genellikle bankalar arası prosedürler ile Merkez Bankalarının koyduğu kurallar çerçevesinde gerçekleşmektedir. Bu neden ile sizler de EFT yapmak, ya da almak istediğinizde bu kurallar bazında işlem yapmak zorunda kalırsınız. Her zaman ihtiyaç duyabileceğiniz bu işlemlerde belirtilen saatlerde işlemleriniz gerçekleşecektir. İş günü ve mesai saatleri baz alınan bu işlemler de…

Makalemizi değerlendirir misiniz ?

0

User Rating: İlki ol!

About admin

İlginizi Çekebilir

Kredi Kartlarında Taksitlendirme Süreleri Değişti

Kredi Kartlarında Taksitlendirme Süreleri Değişti

İçindekiler1 Kredi Kartlarında Taksitlendirme Süreleri Değişti1.1 Kredi kartlarında taksitlendirme süreleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir