EFT İşlemleri Nasıl Yapılır?

İçindekiler

EFT İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bankalar birçok parasal işleminizde sizlere yardımcı olur. Para almak, göndermek, krediler, teminat mektupları ve fatura tahsilatları gibi paraya dayalı işlemler yaparak işlem ücreti alırlar.

Bankalar arası işlemlerden en fazla kullanılanı ise EFT işlemleri ve havale işlemleridir. Kişilerin ya da kurumların bankalarda yaptığı işlemlerin yapıldığı sistemlere banka hesabı denir. Banka hesapları arasında para transferleri yapılması mümkündür. Aynı kişinin kendi hesapları arasında yaptığı transferlere virman, kendi hesabından, aynı bankaya ait banka birinin hesabına yaptığı transferlere ise havale denir. Bankada bulunan bir hesabınızdan başka bir bankada ki hesaba yapılan işleme EFT denir.

Elektronik fon transferi olarak adlandırılan para transferlerinin genel adı olan EFT bankalar arası platformda belirli bir şekle bağlıdır.

Özellikle merkez bankası bu konuda bazı belirlemeler yapar. Bu neden ile EFT işlemleri için uygulanan saatler her ülkede merkez bankası tarafından belirlenerek duyurulur. Bankalar arası işlemler olarak yapılan EFT hesap sahibinin yetki verdiği kişi ya da kendisi tarafından yapılabilmektedir. EFT işlemlerini banka şubelerinden, internet şubesinden ve mobil bankacılık üzerinden belirtilen saatlerde yapabilirsiniz. Bu şekilde hesabınızda bulunan bir parayı başka bir bankada ki kendi ya da başkasının hesabına dilediğiniz şekilde transfer edebilirsiniz.

Aynı ülkede işlem yapan bankalar merkez bankası aracılığı ile bu işlemleri yapmaktadırlar. Bu neden ile online ya da fiziksel olarak yaptığınız tüm transferler merkez bankasının işlem yaptığı saatlerde olmalıdır. Bu saatler belirli dönemlerde yaz ve kış saati uygulaması olarak belirlenip, bankalara ve bankaların müşterilerine duyurulur. Ayrıca EFT işlemleri genelde masraf ödenilen işlemlerdir. Bu masraflar miktara, bankanın politikalarına ve diğer bazı durumlara göre değişmektedir. Sizler de hesabınızdan başka bankalarda ki hesaplara dilediğiniz zaman bu koşulları kabul ederek para transfer işlemleri yapabilirsiniz.

 

About admin

İlginizi Çekebilir

Sıfır Faizli Konut Kredisi veren bankalar 2019

Sıfır Faizli Konut Kredisi veren bankalar 2019

Bu konuda bazı enteresan bilgiler paylaşacağız. Ama ondan hemen şunu belirtelim. Türkiye’de şu an için …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir