2018’de Kredi faiz oranları düşecek mi?
2018’de Kredi faiz oranları düşecek mi?

2018’de Kredi faiz oranları düşecek mi?

2018’de Kredi faiz oranları düşecek mi?

Yeni bir yılın başlaması ile birlikte herkes yeni bir sayfa açmanın telaşında. Geçmiş yıllarda yapılmış yanlışların düzeltilmesi yanı sıra doğruların da korunarak daha iyiye yol almak hepimizin temel amacı. Finans alanında çalışanlar, kredi kullananlar hemen hepsi aynı sorunun yanıtının peşinde: 2018’de Kredi faiz oranları düşecek mi?

İçinde bulunduğumuz günlerde elde edilen verileri yan yana koyduğumuzda enflasyonun çift haneli rakamlara ulaştığını, USD kurunun 3.70 li seviyelere geldiğini görmekteyiz.  Bu bilgilerin yanı sıra siyasi dünyanın zor günler içerisinde bulunduğu, seçimlerin yaklaşmakta olması bilinen gerçekler arasında.  Tabii ABD’de sürmekte olan ve Halkbank eski yöneticilerinden  Hakan Atilla’nın altı suçun, beşinden suçlu bulunduğu dava unutulmamalı.

Çok kısa olarak değerlendirildiğinde işsizlik verileri, yapılan zamlar, yetersiz ücret artışları ekonominin uzun bir süre belini doğrultamayacağı düşüncesini bize vermekte. Bu nedenle yıl sonuna kadar banka kredi faizlerinde hızlı bir düşüş beklememekteyiz. Unutmadan bazı bankaların mevduat faizlerini % 14 seviyelerinde belirlediklerini belirtmeliyiz.

Döviz fiyatlamasına bakıldığında ise, yılbaşından beri belli bir gerilemenin olduğu görülmekle beraber, yurt dışında da başta ABD olmak üzere diğer ekonomik ağırlığı yüksek ülkelerin hareketleri belirleyici olacaktır. Tekrar uzatılmasına karar verilen OHAL uygulaması ise yurt dışı yatırımcıları hala tedirgin etmekte.

2018’de Kredi faiz oranları düşecek mi?
2018’de Kredi faiz oranları düşecek mi?

Konut piyasasına baktığımızda ise özellikle kentsel dönüşüm furyasının sağladığı hareketliliğin başta İstanbul olmak üzere belli kentlerimizde yavaşladığı görülmekte. Konut faizlerinin kısa süre içerisinde daha aşağı seviyelere gelemeyeceği düşüncesi hakim olduğundan dolayıdır ki, konut alım tarafında sessizlik hakim. Enflasyon başta olmak üzere durgunluğun tetiklediği talep eksikliği, konut piyasasının bir süre daha durağan seyredeceği düşüncesini geçerli kılmakta.

Tüm bu verileri yan yana getirdiğimizde, 2018’de Kredi faiz oranları düşecek mi? Sorusunun yanıtının en azından yılın ilk altı ayı için olumlu olmayacağı kanaatindeyiz. Ancak finansal ve siyasi hayatın her an değişimlere gebe olduğu düşünüldüğünde bu düşüncenin her an değişebileceği göz ardı edilmemeli.

Acil ihtiyaç kredisi ihtiyacı içerisinde olanlar için, bankaların düzenlemiş oldukları bireysel kredi kampanyalarını takip etmelerini öneririz. Yeni müşteri kazanmak, çapraz pazarlama yapmak yani diğer bankacılık ürünlerinin kullanımını artırmak için bankaların bu acil ihtiyaç kredisi kampanyaları gerçekten uygun koşullarda düzenlenmekte.

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir