Kredi dosya masrafını geri alma da son karar
Kredi dosya masrafını geri alma da son karar

Kredi dosya masrafını geri alma da son karar

Kredi dosya masrafını geri alma da son karar

Özel bir bankadan kredi kullanan bir müşterinin yaptığı itiraz üzerine Yargıtay 11.Hukuk Dairesi’nin verdiği emsal kararla, bankanın ödediği  kredi dosya masrafını geri alma tartışması noktalandı.

Alınan bilgiye göre özel bir bankadan ticari kredi kullanan bir tüketici,  kredi dosya masrafı olarak bankaya ödemede bulundu.  Tüketici kredi kullanımından sonra bankanın almış olduğu kredi dosya masrafının iadesi için Tüketici Hakem Heyeti’ne müracaat etti.

Bu müracaat neticesi Tüketici Hakem Heyeti, bankanın aldığı kredi dosya masrafının iadesi ne karar verdi.  Kararın kesinleşmesi üzerine banka Yargıtay’a başvurdu.

Yargıtay 11 Hukuk Dairesi bankanın açtığı davanın kabul edilmesine ilişkin kararı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kanun yararına bozma itirazı üzerine oy birliği ile bozdu.

Yargıtay’ın vermiş olduğu bu kararı üzerine bankalar kredi dosya masrafı adı altında tahsil ettikleri ve Tüketici Hakem Heyeti kararına istinaden iade ettikleri paraları geri almak için artık “geri isteme” davası açamayacaklar.

Bu son karar neticesi biz yine de uyarımızı tekrarlayacağız.  Kredi kullanımından evvel kullanmak istediğiniz kredi hakkında mutlaka tam ve eksiksiz bilgi sahibi olmalısınız.  Hangi tür kredi kullanacaksınız,  kredinin kullanım koşulları nedir,  kredinin geri ödemesi nasıl yapılacaktır?  Bu soruların hepsinin kafanızda en ufak bir soru işareti bırakmaksızın yanıtlanmış olması gereklidir. Sadece faiz oranı konusunda bile ciddi bir araştırma yapmanız gerekir.  

Bugüne kadar olan yazılarımızda bahsettiğimiz gibi, kullandığınız kredinin maliyeti sadece faiz oranı değildir.  Bunun yanı sıra banka tarafından talep edilecek kredi dosya masrafı, hayat sigortası gibi masraflar da sizin kredi maliyetiniz içerisindedir.

Dahası bankanın açıklamış olduğu faiz oranını aylık veya yıllık olup olmaması dahi kredi maliyetini etkileyen unsurlardandır.  Kredinin kaç taksitte ödeneceği, ara ödeme kabul edilip edilmediği, erken kapama hakkınızın olup olmaması bile kredi maliyetinin belirlenmesinde önem kazanmaktadır.

Acil ihtiyaçlarınızın giderilmesi için hızlı bir şekilde kredi kullanmak ön görmediğiniz masraflara ve kullanım koşullarına sebep olabilir.  Bu nedenle acil kredi  ihtiyacınızı giderebilmek için bankalarla olan çalışmalarınızı ilişkilerinizi iyi tutmak zorundasınız.  Bu sayede kredi notunuz yüksek, bankalar nezdinde istihbaratınız olumlu olarak değerlendirilir. Böylece daha iyi koşullarda ve daha uygun fiyatlarla kredi kullanma şansınız artar.

About admin

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

One comment

  1. Kredilerin dosya masrafları yüzünden bir çok birey kullanmaktan vazgeçiyor. Bilgilendirici makaleniz için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir