Yılın ilk ekonomi haberleri

İçindekiler

BDDK tarafından yayınlanan haftalık bülten

BDDK – Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından hazırlanarak yayınlanan haftalık bültene göre, bankacılık sektörünün kredi hacmi 21-28 aralık 2018 haftasında 1 milyar 87 milyon TL düşüş gösterdi.

Rapora göre söz konusu dönemde tüketici kredileri tutarı, 28 Aralık ile biten haftada 133 milyon TL artarak 399 milyar 678 milyon TL na çıktı. Tüketici kredileri içerisinde ağırlığı Konut Kredileri çekerken, Taşıt Kredileri ikinci sırayı aldı.

Raporda dikkat çeken bir konu, Taksitli Ticari Kredilerin azalırken (472Milyon TL.), bankaların Bireysel Kredi Kartı alacaklarının % 2,3 artış göstermesi oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası – TCMB’nin, bankaların 2018’in dördüncü çeyreğine ilişkin değerlendirmeleri ve 2019’un birinci çeyreğine dair beklentilerini içeren Banka Kredileri Eğilim Anketi’nin sonuçları ve değerlendirmesi yayımlandı.

Buna göre bankaların hemen tüm kredi çeşitlerinde, genel ekonomik faaliyetlerdeki beklentilere paralel olarak uyguladıkları standartları sıkılaştırmaya devam ettikleri gözlenmekte.

Emekli maaşları ne oldu?

Enflasyon rakamının açıklanmasıyla birlikte 2019 yılının ilk altı ayında memur ve emeklilerin alacağı maaşlar belli oldu.

Buna göre memur maaşları ve emekli memur aylıkları % 10.7 oranında, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları da % 10.19 oranında artırılacak. Böylelikle en düşük memur aylığı 3.133.- TL.den 3.512.- TL ye yükselecek.

Kredi kartı faiz oranları ne oldu?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası – TCMB’den yaoılan bir açıklamaya göre acil nakit kredi ihtiyaçlarında en sık başvurulan yöntem kredi kartından nakit avans ya da taksitli nakit avans çekmek olsa dahi Merkez Bankası tüketici kredilerinin kullanılmasından yana.

Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamada 2019’un ilk 3 aylık döneminde kredi kartı işlemlerinde uygulanacak faiz oranın değişmeyeceği belirtildi. Bankaların belirledikleri kredi kartı faiz oranlarının bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek olmasından dolayı bizim de tavsiyemiz şu şekilde: Kısa vadeli nakit ihtiyacı olan bireylerin, bu ihtiyaçlarını kredi kartlarından para çekerek değil, bankalardan temin edebilecekleri kısa vadeli ihtiyaç kredilerini kullanmalarıdır.

Konu kredi kartlarından açılmışken,aşağıdaki haberimizi okumadan geçmeyiniz:

Akaryakıt bayileri kredi kartı ile yapılacak satışlarında komisyon almaya başlayabilirler!

Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS) Samsun Şube Başkan Zafer Güler, şu andaki uygulamaya göre akaryakıt bayilerinin kredi kartı ile yaptıkları satışlarda bankalara % 2,5 kredi kartı komisyonu ödediğini belirtmiş ve bu komisyonları düşürülmesi gerektiğini belirtmiştir.

Kar marjlarının çok düşük olduğunu, ödedikleri bu kredi kartı komisyonlarına ilave olarak masraflarının da arttığını belirten Güler, satışlarının da azaldığını ileri sürerek bazı akaryakıt istasyonlarının kapandığını veya el değiştirdiğini sözlerine ekledi.

Yılın ilk ekonomi haberleri
Yılın ilk ekonomi haberleri

Son haberimiz de evlilik hazırlıkları yapanlar için.

Evlenmek ve ev sahibi olmak isteyenler için devlet destekleri artırılırken birikimler de önemli oranda yükseltildi. Buna göre konut desteğinde katkı 25.00.- TL.ye çıkarılırken, çeyiz desteği ise 9.279.- TL olarak belirlendi. % 23.73 olarak belirlenen yeniden değerlendirme oranı ile birikimlerde de bu oranda bir artış oldu. Böylece düğün hazırlıkları içerisindeki nişanlılar bu desteklere ayrı ayrı başvurursa toplamda evlilikten önce 68.558.- TL. karşılıksız paraya kavuşacak.

Bilindiği gibi bankada konut yardımı için konut hesabı açıp 3-5 yıl düzenli birikim yapanlara devlet maddi destek sağlıyor. Hesabı açtıran kişinin 3 yıl süresince düzenli ödeme yapması ve 07.04.2015 itibariyle tamamı kendine ait bir evinin olmaması gerekiyor. Her birey sadece bir adet konut hesabı açtırabiliyor. 18 yaşından küçük olan reşit olmayan bireyler için veli veya vasi konut hesabı açabilecek.

Çeyiz hesabı için ise, çeyiz hesabının 24 yaşını doldurmadan önce açılması ve aylık ödeme planını seçenlerin bir dönem içerisinde üç defadan fazla ödemeyi aksatmaması gerekiyor. Devlet katkısının hesaplanmasında evlilik tarihindeki birikim esas alınmakta ve buna ilave olarak bu destekten yararlanabilmek için evlilik tarihinden itibaren altı ay içerisinde gerekli belgelerle bankanıza müracaat etmeniz gerekiyor.

About admin

İlginizi Çekebilir

En Uygun İhtiyaç Kredisi Nasıl Tespit Edilir?

En Uygun İhtiyaç Kredisi Nasıl Tespit Edilir?

İhtiyaca uygun olarak talep edeceğiniz kredilerin, hangi koşullar altında en uygun olacağını öğrenmenize yardımcı olmak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir