KOBİ Destek Kredi Paketi
KOBİ Destek Kredi Paketi

KOBİ Destek Kredi Paketi

İçindekiler

Uzun zamandır açıklanması beklenen “KOBİ Destek Kredi Paketi” bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı.

KOBİ’ler için hazırlanan yeni kredi paketinin ana hatları şöyle sıralanabilir.

Ülkemizdeki toplam 13 bankanın katıldığı KOBİ Değer Kredisi Projesi ile, yıllık cirosu TL. 25.000.000.- altında kalan mikro ve küçük ölçekli KOBİ’lere yönelik finansman imkanı sağlanacak.

İmalat ve ihracat sektöründe faaliyet gösteren firmalara TL 1.000.000.-, diğer sektörlere ise 500 bin lira kredi verilecek.

Toplam olarak kırk bin işletmenin faydalanması planlanan KOBİ Destek Kredi Paketi toplam tutarı TL. 20 Milyar olarak belirlenmiş.

KOBİ Değer Kredisi Projesi kapsamında kredi kullanım hakkına sahip olacak işletmeler altı ay ana para ödemesi yapmayacaklar. Kredi azami 36 ay vadeli olacak ve uygulanacak faiz oranı aylık % 1.54 olacak.

‘KOBİ’lere teminatsız finansman en ‘değerli’ destek’

KOBİ Destek Kredi Paketi
KOBİ Destek Kredi Paketi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı yeni KOBİ Değer Kredisi Projesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Avdagiç’e göre imalatçı ve üretici KOBİ’ler almaya hak kazandıkları 1 Milyon liralık kredi ile ayrıcalıklı muamele görmekteler.

Günümüzde en en ‘değerli’ desteğin, reel sektörün kaynak açısından rahatlatılması ve teminatsız finansman olduğunu vurgulayan Avdagiç, KOBİ Değer Kredisi ile bankacılık kesimi, hükümet, özel sektör ve halkımızın birlikte yeni bir ihracat seferberliği başlattığını, her hal ve şartta üretim kapasitesine sahip olmaya kapı araladığını belirtmiştir.

Esnaf ve sanatkârlara Halkbank’tan kredi desteği

KOBİ Destek Kredi Paketi
KOBİ Destek Kredi Paketi

Yapılan açıklamaya göre Halkbank, esnaf ve sanatkarlara yılın ilk 3 ayında 10 milyar TL, yılın tamamında ise toplam 22 milyar TL kredi desteği verecek.

Programın detaylarını açıklayan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “Yeni umutlarla başladığımız 2019 yılına özel geliştirdiğimiz Esnaf Kredi Programı ile bu yıl yaklaşık 350 bin esnafa daha ulaşacağız. Bugün sayıları bine ulaşmış olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ne (TESKOMB) bağlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle, kooperatiflerin bulunmadığı yerlerde ise Bankamızca doğrudan kredi kullandırmak suretiyle tüm esnaf ve sanatkarlarımıza ulaşarak, artan kredi desteklerimizle bu yıl da esnafın yüzünü güldürmeye devam edeceğiz” dedi.

Ekonomik dengelenme süreci başarıyla yönetiliyor.

TİM – Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle KOBİ Destek Paketi’ni şu şekilde değerlendirdi:

KOBİ Destek Kredi Paketi
TİM – Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle KOBİ Destek Paketi’ni değerlendirdi

“Bugün açıklanan KOBİ Değer Kredisi’ni can suyu ya da nefes kredilerinin de ötesinde, doğrudan doğruya ekonominin dengelenme sürecinin yeni bir aşamaya geçmesinin işareti olarak değerlendiriyorum. Ekonomik dengelenme süreci başarıyla yönetiliyor. Başta Sayın Bakanımız Berat Albayrak olmak üzere, bütün ekonomi yönetimini kutluyorum” dedi.

Orta ve uzun vadede bunlar ekonomiye er geç olumsuz yansıyacak

KOBİ Destek Kredi Paketi
KOBİ Destek Kredi Paketi

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ise hükümetin ekonomi politikaları hakkında değerlendirmelerde bulunarak, Bilecik, 350 bin işletmeye verilecek 22 milyar TL’lik kaynak için de “Böyle bir aksiyonu aldığınız zaman bunlar kısa vadede inanılmaz olumlu. Ancak orta ve uzun vadede bunlar ekonomiye er geç olumsuz yansıyacak” görüşünü dile getirdi.

Kaynak: sputniknews.com

About admin

İlginizi Çekebilir

Sanal Ödeme Yöntemleri Konusunda Son Gelişmeler

Sanal Ödeme Yöntemleri Konusunda Son Gelişmeler

İçindekiler Sanal Ödeme Yöntemleri Konusunda Son Gelişmeler Ödeal İşyerim uygulaması ile artık cep telefonu kullanarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir