Taşıt kredi faiz oranları

Özellikle 2018 son çeyreği ve 2019 ilk çeyreği arasında taşıt kredi faiz oranları inanılmaz bir yükseliş gösterdi.

Bu durum doğal olarak otomotiv sektörünü olumsuz etkiledi. Çünkü alınan kredinin 2 katı kadar geri ödeme yapmak zorunda kalan tüketiciler, kredi başvurularındaki talebi azalttı. 60 ay vade seçenekli 40.000 TL sıfır kilometre taşıt için alacağınız kredide, %1.65 ila %2.99 arasında faiz oranları olduğunu göreceksiniz. Bu oranlar Haziran 2019 için geçerlidir ve bankadan bankaya değişmektedir. Geçen yıla oranlar faiz oranların ne denli yükseldiği ortadadır. Aynı durum ikinci el araç kredileri için de geçerlidir.

İçindekiler

Taşıt kredisi faiz hesaplama

Bu hesaplamayı talebinize göre kendiniz de yapabilirsiniz. Almak istediğiniz kredi miktarı, aracın durumu ( sıfır kilometre veya ikinci el ) ve seçeceğiniz vade sayısı, taşıt kredi faiz oranları hakkında hesaplama yapmanıza yeterli olacaktır. Bir örnekle açıklayalım. Sıfır kilometre bir araç satın almak istediniz ve 40.000 TL kredi için başvuru yaptınız. Vade sayısını 60 ay olarak tercih ettiniz. En düşük faiz oranı olan %1.66 olarak hesaplayalım. Yıllık maliyet oranı %27,03 olur ve aylık taksit ödemeniz 1.148 TL olarak belirlenir. Bu hesaplama formülünü kredi miktarı ve vade sayısını değiştirerek öğrenebilirsiniz. Bu veriler değiştikçe, aylık ödemeniz gereken taksit sayısı da değişir.

Taşıt kredisi faizleri düşer mi?

Hükümet yetkilileri ve finans otoriteleri önümüzde 3 ay boyunca, yani 2019 son çeyreğinde, taşıt kredi faiz oranları hakkında bir düşüş öngörüyor .

Ancak bu ekonomik verilerde bunun nasıl yapılacağı henüz net değil. Eğer kredi çekerek araç satın almak istiyorsanız, bu 3 aylık süreci bekleyebilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize bağlıdır. Belki de faiz oranlarında herhangi bir değişiklik olmayacak ve hatta aksine bir miktar daha artış söz konusu olabilecek. Takdir ederseniz, öngörülen finansal veriler çoğu zaman maalesef gerçeği yansıtmamaktadır. Gerçek olan bir şey varsa, o da otomotiv sektöründeki olağanüstü durgunluk ve bu durumun uzun süredir devam etmesidir. İlerleyen dönemlerde bunu hep beraber göreceğiz.  

Taşıt Kredileri hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.kredionayi.com/kategori/bireysel-krediler/tasit-kredileri-bireysel-krediler
Taşıt kredi faiz oranları
Taşıt kredi faiz oranları

Taşıt kredisi vade sınırı

Yeni yürürlüğe giren yasa ile kredilerin vade sayısında ve kredi kartı ile yapılan bazı alışverişlerde, taksit sayısında değişiklikler yapıldı. Taşıt kredi faiz oranları hala yerinde saysa da, vade sayısı 60 aya kadar uzatıldı. Böylece alacağınız taşıt kredisini, 5 yıl boyunca ödeyebileceksiniz. 60 aya kadar uzatılan taşıt kredisi vade sayısı, sektörü bir miktar canlandırabilecek mi, bunu zamanla göreceğiz. Ama alım gücünün oldukça düştüğü şu piyasada, vade sayısının uzatılmasının pek etki edeceğini düşünmüyoruz. Çünkü vade sayısı arttıkça, aylık taksitlerde de değişiklikler oldu. Yani vatandaşın cebinden çıkan para bir miktar daha artmış oldu. Vade sayısından ziyade, faiz oranlarının düşmesi piyasayı daha olumlu etkileyecektir.

About admin

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir