En düşük kredi faiz oranı 2019

Haziran ayını değerlendirdiğimizde, bankaların vermiş olduğu ihtiyaç kredileri faiz oranları %1.74 ile %2.05 arasında değişmektedir. 2019 Haziran ayı itibariyle 10.000 TL üzerinden hesapladığımızda, en düşük kredi faiz oranı %1.74 belirlenmiştir. Geçen yıla oranlar %10 civarında bir artış olduğunu görüyoruz. Çünkü geçen sene haziran ayında faiz oranları %1.45 civarındaydı. Bu yıl bu rakam %1.74 oldu ( en düşük). Faiz oranlarının yüksek olması, kredi ihtiyacı olan kişilerin kredi başvurusu yapmalarına engel olmaktadır. Zaten şu aşamada milyonlarca kişinin kara listede olduğunu düşünürsek, yapılan başvuruların birçoğunun ret edildiğini söyleyebiliriz.

İçindekiler

İhtiyaç kredisi faiz hesaplama

Aslında bu hesaplamayı, talep ettiğiniz kredi miktarına ve vade sayısına göre otomatik olarak siz de hesaplayabilirsiniz. Size örnek olması açısından basit bir hesaplama yapalım. Talep ettiğimiz kredi tutarı 15.000 TL olsun ve vade sayımızı 36 ay olarak belirleyelim.

En düşük kredi faiz oranı 2019
En düşük kredi faiz oranı 2019

En düşük kredi faiz oranı olan %1.74 oranını temel alarak hesaplamayı yapalım.

15.000 TL olarak aldığımız kredinin geri ödemesi toplam 21.486 TL olacaktır. Yani yaklaşık 6500 TL fazla ödeme yapacağız. Toplam ödeyeceğimiz faiz tutarı 5.405 TL olacaktır. 36 ay boyunca aylık 597 TL taksit ödemesi yapmamız gerekecek. Bu hesaplamaya ek ücretler, sigorta ve diğer masraflar dâhil değildir.

Sıfır faizli bireysel kredi veren bankalar

Şu an için sıfır faizli ihtiyaç kredisi veren banka bulmanız imkânsızdır. Türkiye’de faaliyet gösteren hiçbir bankada sıfır faizli kredi bulamazsınız. Sadece bazı özel ticari kredilerde veya hibe kredilerinde istisnalar olabilir. Bireysel ihtiyaç kredilerinde maalesef sıfır faiz uygulaması şu an için yoktur. Ama en düşük kredi faiz oranı üzerinden ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Bazı bankalar müşterinin finansal statüsüne göre kredi faiz oranlarını belirlemektedir. Eğer sadık bir müşteri iseniz ve kredi notunuz çok iyi seviyedeyse, daha düşük faizli kredilerden faydalanabilirsiniz. Bu uygulamaya birçok banka geçiş yapmaya başladı. Şahsa özel faiz oranları için, direkt müşterisi olduğunuz banka şubesi ile görüşebilir ve detayı bilgi alabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi faizleri düşer mi?

Türkiye ekonomisinin çok sağlıklı ilerlemediği şu günlerde, faiz oranlarının düşeceğini söylemek en azından şu aşamada pek mümkün görünmüyor. Hatta faiz oranlarının biraz daha artabileceği konuşuluyor. O yüzden kredi kullanmak istiyorsanız fırsatı değerlendirmenizi tavsiye ederiz ve haziran ayında en düşük kredi faiz oranı ile kredinizi kullanabilirsiniz. Burada sadece öngörülerimizi paylaşıyoruz. Kesinlikle finansal işlemlerinizde kesin ve net tavsiyeler sunmuyoruz ve yatırım tavsiyesi vermiyoruz. Kredi ihtiyacınız varsa ve bu yüksek geri ödeme tutarlarını ödemeyi göze alıyorsanız, kredi kullanabilirsiniz. Ama eğer faiz oranlarının yaz sonunda biraz daha düşmesini bekleyip, kredi başvurunuzu ertelemek istiyorsanız bu tamamen sizin tercihinizdir. Bu konudaki analizleri takip ederek karar verebilirsiniz.

About admin

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir