Kredi Dosya Masrafı Kalktı Mı?

Kredi dosya masrafları hakkında son bilgiler.

İçindekiler

Kredi Dosya Masrafı Kalktı Mı?

Bankalar para satan ve aracılık yapan kurumlardır. Tek materyalleri para işlemleri olan bu kuruluşlar, mudilerinden aldıkları vadeli hesaplarda toplanan paraları, ihtiyaçları olan diğer müşterilerine faiz karşılığında satarak arada ki komisyondan para kazanırlar.

Bu işlem ve diğer bankacılık işlemlerinden aldıkları masraflar ile gelir elde ederler. Özellikle krediler içinde yer alan ve büyük tartışma konusu olan kredi dosya masrafı uzun yıllar BDDK tarafından da yasal olarak değerlendirilmemiş ve kullanıcılara iadesi söz konusu olmuştur. Bu neden ile birçok kullanıcı şuan kredi dosya masraflarının peşine düşerek işlem yapmaya başlamıştır.

En son düzenlemeler ile BDDK’nın bu işlemi iptal etmesi sonucunda bankalar kendilerine iyi bir gelir bırakan bu uygulamayı yasal bir ad altında yeniden almaya başlamışlardır. Yani uzun yıllardan beri kullanılan kredi dosya masrafı gelir kalemini iptal ederek, bunun yerine “kredi tahsis ücreti” adı altında yasal dayanağı olan bir ücreti kullandırdıkları krediler üzerinden tahsil etmeye başlamışlardır. Bu tip bir uygulamanın ise yasal bir dayanağı olduğu için hem BBDK hem de kullanıcılar bu duruma itiraz edememiştir.

Uzun yıllar boyunca ciddi meblağlarda kazancı bu kalem adı altında elde eden bankalar, son dönemde açılan davalar ve tüketici hakem heyetlerinin baskıları sonucunda alınan bu paraların hak sahiplerine iadesini sağlamıştır. Ancak zaman içinde bu paralar eskisi kadar değerli olmamış, eriyip gitmişlerdir. Sizler de bundan sonra ki işlemlerinizde kredi dosya masrafı ödemeyeceksiniz. Bunun yerine kredi tahsis ücreti adı altında bir tutarı bankaya, faizlerin haricinde ödeyeceksiniz. Uzun yıllarda bu durumun bu şekilde seyretmesi söz konusu olacaktır. Bu neden ile bankalar ile yaptığınız her işlemden bankaların para kazandıklarını unutmamalısınız. Özellikle kredi işlemleri bankaların en iyi ve ciddi gelir kaynaklarındandır.

 

 

About admin

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir