Konut Kredisi Faizleri Son Haberler
Konut kredisi faiz oranlarındaki gelişmeler

Konut Kredisi Faizleri Son Haberler

Konut Kredisi Faizleri Son Haberler

Ekim 2016 ayı verilerine göre Konut Kredileri ‘n deki faiz oranı düşüşüyle, ipotekli satışlar olarak tanımlanan konut kredili satışlarda tüm zamanların en büyük artışı yaşandı.

Konut kredisi faizlerinin yüzde birin altına düşmesiyle emlak satışlarında özellikle konut kredili emlak satışlarında geçen senenin aynı ayına kıyasla % 25.1 lik bir artış olduğu TÜİK tarafından açıklandı.

Konuyla ilgili uzmanların on yıl vadeli konut kredisi faizleri için psikolojik sınır olarak kabul ettikleri yüzde birlik faiz oranı yaklaşık üç ay önce yüzde 1.2 civarından şu anda yüzde 0,9 civarına düşmüş durumda.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Gebze Emlak Konutları projelerinde 2,5 katı taleple karşılaştıklarını beyan ederek, bu yoğun talebin ülkemize ve ekonomimize duyulan güvenin göstergesi olduğunu belirtti. Emlak Konut olarak ülkemize ve ekonomimize sorumluluklarının gereği olarak yurttaşları uygun koşullarla konut edindirme avantajları sunmaya gayret ettiklerini ve haliyle buna uygun olarak Gebze Emlak Konutları 3. Etap projesine özel olarak vade oranını %0,50’ye kadar çektiklerini sözlerine ilave etmiştir.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu ise konuya yönelik olarak konut sektöründe talep olduğunu ancak alım gücünün sınırlı olduğunu belirterek, konut kredisi faizlerinin düştüğü seviye ile dar gelirli kesimin de konut alım talebinde bulunmaya başladığını ifade etti.

Konut kredisi faiz oranlarındaki bu gelişmelere karşılık Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın bir açıklama yaparak, bankalarından daha önce konut kredisi kullanmış olan kredi borçlularının bu borçlarını yapılandırmak istemeleri halinde uygulanacak aylık faiz oranını yüzde 1,09 olarak belirlediklerini bildirdi.

Borç yapılandırmanın genel manada ödemede güçlük çekilmesi halinde uygulanan bir işlem olduğunu belirten Hüseyin Aydın, bu uygulamalarındaki yapılandırmanın eski ve yeni faiz oranları arasında oluşan farkın giderilmesi amacını taşıdığını söyledi. Buna göre geçmişte yüksek faizlerle konut kredisi kullanmış müşterilerinin, günün şartlarına göre ( şu an uygulanan 0,88 kadar düşük olmasa da ) daha uygun bir faiz oranıyla bakiye kredilerini ödemeye devam edebileceklerini kaydetti.

About admin

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir