Virman Nedir?

Virman Nedir?

Bankalar biraz teknik ve özel terimler kullanırlar. Muhasebe ve finans arasında kalan bu sektör bazen bizler için oldukça yabancı olur. Farklı nedenlerden dolayı işlem yaptığımız bankalar özellikler kullanılan işlem dilleri ile onları anlamamızdan çok uzaktır. Örneğin virman bankalar arası sektörde çok sık duyulan özel ve farklı bir kelimedir. Bu farklı kelime aslında çok basit bir işlemin tabiridir. Özellikle bankada bulunan hesaplarınız arasında yapılan bu işlemler başka bankayı ilgilendirmeyen, banka içi işlemlerdir. Bu neden ile sizi ve bankayı ilgilendirirler.

Bankalar işleyiş olarak genellikle hesap numaraları üzerinden işlemler alır. Her zaman bankaya gittiğiniz o bankanın müşterisi iseniz sizin banka hesap numaranız ya da numaralarınız sorulur. İşte bu durumda sizler müşterisi olduğunuz bankada, hareket bazında hesabınız üzerinden değerlendirilirsiniz. Bir mudi bir bankada birden fazla aynı ya da farklı hesaplar açabilir. Vadeli, vadesiz, döviz ya da yatırım şeklinde hesapları açmanız ya da kapatmanız mümkündür. Bazen bu hesaplar arasında transferler gerçekleştirirsiniz. İşte aynı banka bünyesinde bulunan hesaplar arası transferlere bankacılıkta virman denilmektedir. Yani banka içinde açık olan bir hesabınızdan başka bir hesabınıza para transferleri virman olarak adlandırılır.

Sizler de farklı nedenlerden dolayı hesaplarınız arasında transfer işlemi yapabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu hesap sahiplerinin tek kişi olmasıdır. Aynı banka içinde farklı kişiler arasında ki transferlere havale denirken bahsi geçen konu ile bu noktada ayrılmaktadır. Yatırım hesabınızdan vadesiz hesabınıza ya da vadesiz hesabınızdan yine aynı bankanın bünyesinde ki vadesiz diğer bir hesabınıza para transfer edebilirsiniz. İşte bu işlemler tamamen ücretsiz olarak yapılır ve virman adı ile anılmaktadır. Bankaların muhasebe kayıtlarında da yine virman olarak adlandırılırlar. Bu etkili ve kolay işlemleri şubelerden ya da internet üzerinden sizlerde hesaplarım arası transfer seçeneğinden yapabilirsiniz.

About admin

İlginizi Çekebilir

Sıfır Faizli Konut Kredisi veren bankalar 2019

Sıfır Faizli Konut Kredisi veren bankalar 2019

Bu konuda bazı enteresan bilgiler paylaşacağız. Ama ondan hemen şunu belirtelim. Türkiye’de şu an için …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir