bireylerinde anlık nakit ihtiyaçlarını karşılayabildikleri nakit avans sistemi ise son dönemde oldukça fazla tercih edilen etkili ve özel bir yöntemdir.
Farklı şekillerde de olsa sonuç olarak bankaların sizlere sunduğu bir kredi limitinin nakit olarak çekilmesi ve ödenmesi prensibi ile işlemektedir.

Nakit Avans Nedir?

Nakit Avans Nedir?

Ekonomik hayatı kolaylaştırmak, nakit akışını hızlandırmak ve bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile bankalar farklı enstrümanlar ile hizmetler sunarlar.

Bunlar daha çok kredi, kredi kartı, vadeli hesap, döviz ve tahvil işlemleri gibi ana ürünlerden oluşmaktadır.

Özellikle bireylerin anlık nakit ihtiyaçlarını karşılayabildikleri nakit avans sistemi ise son dönemde oldukça fazla tercih edilen etkili ve özel bir yöntemdir.

Nakit avansa ihtiyaç duyduğunuzda sizlere iki şekilde sunulmaktadır. Bunlardan birisi kredi kartınızda ki limit, diğeri ise cari hesabınıza ek olarak belirlenmiş olan nakit avans limitidir.

Farklı şekillerde de olsa sonuç olarak bankaların sizlere sunduğu bir kredi limitinin nakit olarak çekilmesi ve ödenmesi prensibi ile işlemektedir.

Bu tip işlemler kredi kartlarından da yapılabileceği gibi, hesabınıza tanımlanmış olan ek hesap adı altında bulunan limitler ile de yapılandırılmıştır. Müşterinin geliri ve banka şubesinde ki hesap hareketleri dikkate alınarak açılan nakit avans limiti kişiden kişiye farklılık gösterir. Tüm bankacılık kredileri gibi nakit avanslarda vade ve gün sayısına göre belirli faizler ile kapatılırlar. Taksitli ya da tek çekim yapılabilen bu hesaplar, esnek hesap adı altında da bazı bankalar tarafından tanımlandırılmıştırlar.

Bu tip bir hesaba sahip olduğunuzda anlık ve geçici para ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkündür. En çok otomatik ödeme talimatlarında kullanılan bu hesaplar bazen bir aylık süre içinde kapatılmaları durumunda faiz de işletilmeyen yapılara sahiptirler.

Hesabınızda yeterli miktarda para olmadığında, ödenecek olan faturanız otomatik talimatta ise nakit avans limitinizden çekilir ve hesabınıza para yatırdığınızda ilk olarak nakit avans hesabınız kapatılır. Ayrıca kredi kartlarından da aynı şekilde nakit çekebilme işlemini ATM üzerinden yapar, taksitli ya da tek çekim yaparak faizi ile geri ödeyerek işlemlerin kapanmasını sağlayabilirsiniz.

 

About admin

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.