birçok banka yeni onaylanan kredilerde bir uygulama değişikliği yaparak kredilerde hayat sigortası yapmaktadır.
Kredilerde Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?

Kredilerde Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?

Kredilerde Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?

Bankaların hizmetleri farklı şekillerde ürünler ve aracılık şeklinde müşterilerine sunulur. Bu özel ve farklı işlemler içinde en çok tercih edilen ürün ise kredilerdir.

Ancak birçok banka yeni onaylanan kredilerde bir uygulama değişikliği yaparak kredilerde hayat sigortası yapmaktadır.

Bu farklı uygulama bankaların risklerini garanti altına alma yöntemlerindendir. Özellikle kredi çekilip ödeme süreci devam ederken krediyi kullanan müşterinin vefatı durumunda, banka kredinin kalan tutarını sigorta şirketinden tahsil etmektedir. Bu uygulama bazen tartışmalara da neden olur.

Normal şartlarda hayat ve sağlık sigortaları isteğe bağlıdır. Bu isteğe bağlı uygulamanın zorunluluk halini alması, bankanın kendini garantiye alırken bunun bedelini de kredi çekene yüklemesi farklı tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Özellikle kredilerde hayat sigortası zorunluluğu bugün birçok banka müşterisini mağdur etmiş ve kredi maliyetleri bu neden ile yükselmiştir. Bu kendini garantiye alıp primini müşterisine ödeten sistemin haklılığı ve haksızlığı tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Bu şekilde bazı düzenlemeler getirilerek yeni yönetmelikler devreye girmiştir. Bu durumda bu tip işlem tüketicinin kısmen tercihine bırakılmıştır.

Şikayetler ile birlikte yapılan düzenlemeler doğrultusunda artık daha farklı bir kredi onay süreci hüküm sürmektedir. Bundan sonra kredi işlemlerinde yapılacak olan poliçelerde bankalar zorlama yapamayacaklar. Yani kredilerde hayat sigortası yapılırken artık bankanın değil müşterinin tercih ettiği sigorta firmasından işlem yapılacaktır. Bu şekilde beklentiler de en ideal şekilde karşılanmış olacak, bankanın yan kuruluşu olan sigorta şirketi ile yapılacak olan işlemlere müşteri mahkum edilmemiş olacaktır. Ancak sigorta olması zorunlu olarak devam eden bir uygulama olacaktır. Sizler de bu tip bir işlem yaptırırken kendi sigorta firmanızdan ya da başka firmalardan bu sigorta işlemi için teklif alabilirsiniz. Bu şekilde en uygun prim ve olanakları sağlayan sigortayı tercih edebilirsiniz. 

About admin

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.