İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

Farklı beklentileriniz ya da ihtiyaçlarınız için banka kredileri en önemli sorun çözücü olarak karşınıza çıkar. Bu özel çözümler bankacılık sektörü açısından da oldukça önemlidir. Gelirlerin birçoğunu kredilerden elde eden bankalar, sizler için alternatif ve kolay krediler sağlamaya çalışırlar.

Bankaların sunduğu alternatif kredilerden birisi olan ipotekli ihtiyaç kredisi farklı işleyişi olan özel bir kredi şeklidir.

Bu kredi çeşidinde banka paranın geri dönüşünü sağlamak amacı ile farklı bir işleyiş uygulamaktadır. İstenilen teminatlar bakımından farklı olduğu için diğer birçok krediden ayrılmaktadır.

Birçok kredi türünde kefil, maaş yazısı ve diğer bazı geri ödeme garantileri / teminat beklenmektedir. Bu neden ile özellikle bu belgeleri temin edemeyen ya da üzerine kayıtlı olan bir gayrımenkulü teminat olarak gösterilebildiği durumlarda kredi işlemleri çok daha uygun şekilde yapılacaktır. Bu tip tahsis edilen kredilere ise ipotekli ihtiyaç kredisi denilmektedir. İşleyiş olarak diğer kredilerden farklı olan bu kredi bankaların vermekten en çok hoşlandığı kredilerdir. Bu neden ile özel ve farklı bir tarzda sunulan bu krediler de diğer ihtiyaç kredileri gibi aylık ya da dönemsel olarak bankalara geri ödemeleri olan kredilerdir.

Bu tip kredileri diğerlerinden ayıran bir diğer faktör ise geri ödenememe durumudur. Herhangi bir neden ile geri ödenemeyen krediler de banka ile husumete düştüğünüzde, banka kredinin tahsisi için ipotek verdiğiniz menkulün satışını ve bu şekilde kredinin tahsilatını yapabilmeyi isteme hakkına sahiptir. Bu neden ile ipotekli ihtiyaç kredisi halk arasında pek kullanılmasa da bankalar tarafından geri dönüşümü daha hızlı olan bir kredi tipi olduğundan dolayı en sık kullanılmasını istedikleri kredi şeklidir. Banka burada kendini garantiye alarak, ödemede aksaklık yaşanması durumunda daha hızlı şekilde tahsilata gidebilir, kredisinin geri kalan kısmını menkul satışı ile gerçekleştirebilmektedir.

 

About admin

İlginizi Çekebilir

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konutlar için geçerli olan kredilerden birinden yararlanmak istiyor fakat hangisinin en iyisi olduğunu tespit edemiyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.